Kanárská doga působí jako tvrďák, málokdy však vyvolá konflikt

Chlupáči, 8. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Pokud nějaký pes vyzařuje přirozený respekt a umí zpoza plotu pouštět hrůzu, tak právě kanárská doga. Tento majestátný tvor je jedinečný nejen svým vzezřením, ale i povahou. Jaká tato doga je?

Tvrdý, ale vyrovnaný pes

Kanárská doga

Již při prvním pohledu na kanárskou dogu je jasné, že se jedná o sebejistého psa s vyrovnanou povahou a jasným záměrem. I když umí zastrašit nepřítele, není zbytečně agresivní a nevyvolává bezdůvodně šarvátky, ačkoliv s jinými psy v dospělosti příliš dobře nevychází. Namísto konfliktů se však chová pasivně, udržuje si odstup, a to jak od cizích psů, tak i lidí. Pokud je ale rodina v nebezpečí, nebo by někdo narušil její prostor a vstoupil na pozemek, neváhá jednat a jít si tvrdě za svým.

Pro vyrovnanou povahu a bezproblémové vycházení se všemi členy rodiny je velice důležitá socializace v nízkém věku, kdy si kanárská doga zvykne i na jiné zvířecí kamarády a vytvoří si pouto s každým členem rodiny. Zásadní je i správný výběr štěněte v renomované chovatelské stanici.

Odhodlaný hlídač

Kanárská doga

Ačkoliv se může zdát, že je kanárská doga líný a rozvážný chlupáč, není tomu tak. V případě nutnosti neváhá jednat a řešit situaci po svém. Jejím přirozeným chováním je střežit pozemek a chránit rodinu, což z ní dělá ideálního hlídače. K cizím lidem je nedůvěřivá, což v kombinaci s jejím vzhledem a zastrašujícím štěkotem dotváří dojem odvážného ochránce. Rozhodně se nemusíte bát, že k vám bez rozmyslu zavítá nevítaný host či zloděj. Kanárská doga jej od vstupu na váš pozemek v mžiku odradí.

Věrný chlupáč

Kanárská doga

Jak již bylo řečeno, kanárská doga je k cizím lidem ostražitá a nedůvěřivá. To však neplatí pro členy domácnosti. K těm je mírná, trpělivá a laskavá, zvláště k „hlavnímu“ pánovi chová velkou oddanost a při správném vedení i respekt a úctu. V opačném případě může nezkušenému chovateli přerůst tento pes přes hlavu. Vyžaduje pevnou ruku, ale laskavý a chápavý přístup, trpělivost a důslednost. Vyžaduje vyrovnaného pána, který zná její povahu, předpokládá a chápe její jednání.


Zobrazit diskuzi ke článku