Chlupáči, 2. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Černobílý pes střední velikosti, ale pozor, o border kolii řeč není! Karelský medvědí pes ji sice může pohledem laika zdánlivě připomínat, jedná se ale o úplně jiné plemeno, což vzápětí každý pejskař zjistí. Jaký tento fešák vlastně je? Pojďme se na něj společně podívat!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nezávislý a neohrožený

Karelský medvědí pes

Karelský medvědí pes má pro strach uděláno! Byl totiž vyšlechtěn jako pomocník při lovu medvědů a jiných velkých zvířat, a tak se téměř ničeho nezalekne. Je odhodlaný a umí jednat samostatně, což s sebou nese určitá pozitiva i negativa. Na jednu stranu se jedná o sebejistého nezávislého chlupáče, který vás okouzlí svou samostatností, z druhé strany se budete potýkat s komplikovanějším výcvikem a tvrdohlavostí.

Proto se karelák příliš nehodí pro úplné začátečníky. Důležitá je u něj brzká socializace, aby zvládal nové situace, při výchově a výcviku je zapotřebí pevná, avšak laskavá ruka s nastavenými pravidly, řádem a pochopením, nepochybně zúročíte i trpělivost. To vše však přinese ovoce v podobě vyrovnaného psího společníka.

Temperamentní neposeda

Karelský medvědí pes

Pokud vám imponuje nezávislá povaha kareláka a hledáte chlupáče, se kterým byste se mohli věnovat nějakému sportu, je pro vás tento hafan ideální volbou. Jedná se o psa s velkou dávkou energie, který umí být velice aktivní, vytrvalý a nadšený do pohybu, kterého potřebuje dostatek. Užívá si pobyt v přírodě, a tak se příliš nehodí do městského bytu. Kromě dlouhých procházek ocení i přístup na zahradu, s radostí vás doprovodí na výšlap, túru, na houby nebo kempovat.

Jak u domu, tak při kempování oceníte jeho přirozené vlohy hlídače, případné vetřelce zodpovědně ohlásí štěkotem. To je podmíněno hlavně tím, že je k cizím lidem nedůvěřivý. Nebývá však nikdy agresivní a s rodinnými příslušníky si udržuje nadstandardní vztahy. Dobře vychází i s dětmi, avšak nečekejte slastný pohled na společné skotačení a škádlení. Karelský medvědí pes totiž není příliš hravý, a tak jej na lumpárny zrovna neužije. Stejně tak si neužívá ani kontakt s jinými zvířaty, což je pro bezproblémové soužití potřeba eliminovat včasnou socializací.

Láska, nebo respekt?

Karelský medvědí pes

Vztah tohoto psa k pánovi není úplně takový, jak od chlupáčů někteří z nás očekávají. Karelský medvědí pes není závislý ani úlisný, udržuje si určitý odstup a nezávislost. Neznamená to však, že by vás, jakožto majitele, neměl rád. Naopak své pány karelák miluje a obdivuje, zvláště, pokud rozumí jeho povaze a přistupují k němu s dávkou respektu a pochopení.

I když nedává svoje city karelák příliš najevo, v případě ohrožení by neváhal zakročit, aby svou rodinu náležitě ochránil. Je to zkrátka milující pes s vlastní hlavou a důstojností.

Zdroje: American Kennel Club: Karelian Bear Dog; Karelian Bear Dog Breed Information & Pictures; Karelian Bear Dog

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock

New title