Karelský medvědí pes je nezávislý chlupáč s vlastní hlavou

Chlupáči, 30. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Černobílý pes střední velikosti, ale pozor, o border kolii řeč není! Karelský medvědí pes ji sice může pohledem laika zdánlivě připomínat, jedná se ale o úplně jiné plemeno, což vzápětí každý pejskař zjistí. Jaký tento fešák vlastně je? Pojďme se na něj společně podívat!

Nezávislý a neohrožený

Karelský medvědí pes

Karelský medvědí pes má pro strach uděláno! Byl totiž vyšlechtěn jako pomocník při lovu medvědů a jiných velkých zvířat, a tak se téměř ničeho nezalekne. Je odhodlaný a umí jednat samostatně, což s sebou nese určitá pozitiva i negativa. Na jednu stranu se jedná o sebejistého nezávislého chlupáče, který vás okouzlí svou samostatností, z druhé strany se budete potýkat s komplikovanějším výcvikem a tvrdohlavostí.

Proto se karelák příliš nehodí pro úplné začátečníky. Důležitá je u něj brzká socializace, aby zvládal nové situace, při výchově a výcviku je zapotřebí pevná, avšak laskavá ruka s nastavenými pravidly, řádem a pochopením, nepochybně zúročíte i trpělivost. To vše však přinese ovoce v podobě vyrovnaného psího společníka.

Temperamentní neposeda

Karelský medvědí pes

Pokud vám imponuje nezávislá povaha kareláka a hledáte chlupáče, se kterým byste se mohli věnovat nějakému sportu, je pro vás tento hafan ideální volbou. Jedná se o psa s velkou dávkou energie, který umí být velice aktivní, vytrvalý a nadšený do pohybu, kterého potřebuje dostatek. Užívá si pobyt v přírodě, a tak se příliš nehodí do městského bytu. Kromě dlouhých procházek ocení i přístup na zahradu, s radostí vás doprovodí na výšlap, túru, na houby nebo kempovat.

Jak u domu, tak při kempování oceníte jeho přirozené vlohy hlídače, případné vetřelce zodpovědně ohlásí štěkotem. To je podmíněno hlavně tím, že je k cizím lidem nedůvěřivý. Nebývá však nikdy agresivní a s rodinnými příslušníky si udržuje nadstandardní vztahy. Dobře vychází i s dětmi, avšak nečekejte slastný pohled na společné skotačení a škádlení. Karelský medvědí pes totiž není příliš hravý, a tak jej na lumpárny zrovna neužije. Stejně tak si neužívá ani kontakt s jinými zvířaty, což je pro bezproblémové soužití potřeba eliminovat včasnou socializací.

Láska, nebo respekt?

Karelský medvědí pes

Vztah tohoto psa k pánovi není úplně takový, jak od chlupáčů někteří z nás očekávají. Karelský medvědí pes není závislý ani úlisný, udržuje si určitý odstup a nezávislost. Neznamená to však, že by vás, jakožto majitele, neměl rád. Naopak své pány karelák miluje a obdivuje, zvláště, pokud rozumí jeho povaze a přistupují k němu s dávkou respektu a pochopení.

I když nedává svoje city karelák příliš najevo, v případě ohrožení by neváhal zakročit, aby svou rodinu náležitě ochránil. Je to zkrátka milující pes s vlastní hlavou a důstojností.


Zobrazit diskuzi ke článku