Chlupáči, 9. 9. 2023

Foto: SeventyFour / Shutterstock

Psi dělají lidem radost v každém věku – jsou skvělými společníky pro děti, aktivní lidi, ale i seniory. Přemýšlíte, že byste hafana pořídili i svým (pra)rodičům? Pak věnujte pozornost výběru vhodného psího plemene.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pro seniory se hodí především nenároční a menší psi. Třicetikilový hafan dá zabrat i dvacetiletému majiteli, natož staršímu člověku. Proto při výběru myslete hlavně na možnosti seniorů. Hodí se také pejsci, kteří nevyžadují náročný výcvik a větší pohybové aktivity. Ideální budou tedy „gaučáci“, kterým stačí ke štěstí pár kratších procházek denně.

Nevhodní jsou proto typicky pracovní psi jako například ovčáci nebo vysoce aktivní lovecká plemena,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová. A kteří psi jsou podle odbornice pro seniory jako stvoření?

Bišonek

Bišonci jsou malí společenští psíci, kteří silně přilnou ke svým majitelům. „I proto jsou skvělí k lidem, co jsou většinu dne doma. Bišonci jsou nejspokojenější po boku svého pána,“ říká Lucie Šámalová.

Jak dodává, díky své inteligenci jsou tito psíci nenároční na výcvik, základní povely se naučí velmi rychle. Jediné, s čím je třeba u bišonků počítat, je poměrně náročnější péče o srst. „Každodenní kartáčování však může být skvělou příležitostí k posílení pouta mezi majiteli a psem,“ uzavírá psí trenérka.

Mops

Také mopsíci představují ideální společníky pro seniory. „Kromě venčení nevyžadují žádnou větší pohybovou aktivitu, nejspokojenější budou, pokud se svým majitelem budou moci lenošit a užívat si nekonečné hodiny mazlení a drbání,“ říká Lucie Šámalová.

Je nicméně třeba pamatovat na to, že tak jako všechna krátkolebá plemena mohou mít mopsíci hlavně v horkých dnech problémy s dýcháním. Navíc velmi často sípají a chrápou. Péče o srst není nijak náročná, jen budou muset vaši (pra)rodiče počítat s chlupy po celém bytě.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Podobně nenáročným psíkem je i buldoček, kterého na celodenní túry také neužije. „Tito psíci patří mezi velmi společenská plemena, velmi rychle si na svém majiteli vytvoří závislost a nejraději jsou, pokud se od něho nemusejí hnout ani na krok,“ popisuje odbornice.

Navíc jsou buldočci chytří a málokdy mají ve vztahu ke svým idem sklony k dominanci – i když tedy nebudou senioři při výcviku opravdu důslední, nestane se, že by jim pes přerostl přes hlavu.

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes

Pokud hledáte psa pro starší lidi, kteří se nechtějí potýkat se záplavou chlupů po celém bytě, bude čínský chocholatý pes ideální. Navíc toto plemeno vzhledem ke své subtilnosti nevyžaduje moc pohybu.

„Kromě toho díky absenci srsti se zdají na dotek teplejší, takže dokáží skvěle zahřát například bolavé klouby nebo rychle zahřát člověka, kterému je zima,“ přidává zajímavost Lucie Šámalová. Počítat je nicméně třeba s tím, že tito pejsci potřebují na venčení při sychravém počasí a během zimy obleček.

Pekinéz

Pekinéz

Pekinéz neboli pekingský palácový psík je typickým příkladem psího plemene, které bude raději polehávat doma než trávit hodiny venku. „Pekinézové rozhodně nejsou psi na pokročilý výcvik. Základní povely se naučí bez problémů, ale nijak jim neublíží, pokud po nich majitel už nebude vyžadovat další aktivity,“ říká trenérka.

Podobně jako již zmíněný bišonek vyžaduje pravidelnou péči o srst, každodenní vyčesávání by mělo být samozřejmostí. Vzhledem k tomu, že jsou velmi společenští, budou pro seniory dokonalými parťáky.

Maltézáček

Maltézský psík se hodí pro aktivnější seniory. „Ocení i delší procházky než jen rychlé vyvenčení. Může tak být skvělým společníkem pro starší lidi, kteří si psa pořizují i jako kamaráda pro každodenní pohybové aktivity,“ říká Lucie Šámalová.

Také maltézáčci si dokáží vytvořit na lidském pánovi silnou závislost, a tak ocení neustálou přítomnost majitele. Nevýhodou může být jejich záliba štěkat, nicméně tento zvyk se dá odnaučit. Výcvik zvládají bez potíží.

Kavalír King Charles španěl

Ačkoli patří k o něco větším psům než výše zmiňovaná plemena, rozhodně nevyžaduje mnoho pohybové aktivity. „Především v létě se mu kvůli krátkému čumáku špatně dýchá, a tak bude raději stulený někde ve stínu u svého majitele,“ popisuje odbornice.

Se svou lidskou rodinou umí navázat velmi silné pouto a nerad bývá sám. Kavalírové vyžadují pravidelné vyčesávání srsti, jinak se ale jedná o nenáročné a chytré psíky.

Další vhodní psí společníci

A která další psí plemena jsou pro seniory vhodná?

Mezi nejoblíbenější psí společníky patří také boloňští psíci, malí pudlové, jorkširští teriéři, havanští psíci, bostonští teriéři, bruselští grifonci, brabantíci, čivavy, papilloni, corgiové, pomeraniani, shih-tzu, chrtíci nebo westíci.

Vždy samozřejmě nejvíce záleží na možnostech seniorů. Zatímco někdo zvládne ve vyšším věku i aktivní psí plemeno, pro ostatní se hodí spíše malý psí lenoch. Pravdou nicméně zůstává, že zvíře je pro seniora, především pokud žije sám, skvělým společníkem, který významně prospívá jeho zdraví,“ potvrzuje Lucie Šámalová.

Autorský článek / Text vznikl ve spolupráci se psí trenérkou a odbornicí na psí chování Lucií Šámalovou

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock