Chlupáči, 29. 8. 2023

Foto: natakontur / Shutterstock

Kočička, která vás okamžitě okouzlí svým neodolatelným pohledem. To je skotská klapouchá kočka. Tohle méně známé a poněkud vzácné plemeno vyniká nejen vzhledem, ale i povahou. Jaké tyto kočičky jsou?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Škrábanců se nebojte

Klapouchá kočka

Skotské klapouché kočky jsou velice přátelské a mírumilovné. Pokud se jim něco nelíbí, raději se vzdálí, než že by zaútočily. Díky tomu se hodí do domácnosti s dětmi i jinými domácími mazlíčky.

Zábava a pomazlení

Nejenže jsou tyto šelmy nadmíru kamarádské, navíc jsou i mazlivé. Při dlouhých zimních večerech si klapouška ráda vleze za vámi do deky a bude v poklidu sledovat televizi. Pokud jste workoholici, nebojte se, že se k vám tato kočička nepřidá. Je totiž výbornou společnicí při veškerých činnostech a ráda vás bude doprovázet na každém kroku.

Klapouchá kočka

Krom mírné povahy se skotské klapouché kočičky vyznačují vysokou inteligencí i hravostí. Znamená to, že si spolu užijete spoustu legrace nejen při hraní, ale také trénování nejrůznějších triků. Tyto kočičky totiž často umí například aportovat.

O samotě strádá

Skotská klapouchá kočka

Jak již bylo řečeno, tato kočička vám bude ráda dělat společnost po celý den. Pokud ale doma příliš nepřebýváte a chodíte do práce na dlouhé směny, klapouška bude sama doma smutnit. Vaši společnost jí může částečně nahradit jiná kočička nebo další domácí mazlíčci, ovšem lidský kontakt je nezbytný.

Koťátka a ouška

Klapouchá kočka

Jestli jste si toto plemeno zamilovali a už pokukujete po koťátku, jistě vás zajímá, zda jsou ouška klopená již od narození či nikoli. Koťátka se rodí všechna se stejnými, vzpřímenými oušky, tvarovat a klopit se začínají až kolem 4. týdne. Tehdy je možné určit, zda bude kočička klapouchá. V jednom vrhu může být různý počet klapouchých koťátek, jelikož se nesmí křížit dvě klapouché kočky, a to kvůli možným genetickým poruchám.

Nenáročná péče

Klapouchá kočka

Skotské klapouché kočičky jsou velice odolné vůči nemocem i nepříznivému počasí. Jejich srst se udržuje snadno, bohatě stačí pročesání jednou za týden. Jediné, na co je potřeba dbát, je kontrolování uší. Při zarudnutí, znečištění či nadměrnému drbání navštivte veterinárního lékaře.

Zdroj: Esther Verhoef-Verhallen: Velká encyklopedie koček; vydalo Rebo; rok vydání 2004; ISBN: 978-80-7234-300-3

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock