Chlupáči, 19. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Všichni bychom si přáli, aby naši kočičí mazlíčci nikdy neodešli. Jsou to členové našich rodin a loučení s nimi je velmi těžké. I proto bychom nejraději, kdyby žili navěky. Jenže to samozřejmě není možné, dokonce i když prý mají 9 životů. Průměrný věk, kterého se kočky dožívají, se pohybuje mezi 12 a 16 lety. Existují však jistá plemena, která mohou žít déle, dokonce i 20 let. Která to jsou?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Siamská kočka

Siamské plemeno pravděpodobně vzniklo ve 14. století v Thajsku a fascinuje nás dodnes. Siamská kočka je známa svým štíhlým tělem, výraznými rysy a společenskou povahou. Mají také výraznější hlasový projev oproti jiným kočkám. Jsou to velmi energické a zvídavé kočky.

Některé siamské kočky jsou náchylné k respiračním onemocněním a mají problémy s chrupem, ale jinak toto plemeno nemá žádné velké zdravotní problémy. Průměrná délka života je 12 až 20 let.

Barmská kočka

Barmská kočka

Barmská kočka je hravá, společenská a dobrodružná kočkovitá šelma. Thajsky se této kočce říká supalak, což znamená nosící štěstí, krásná a nádherná. Ačkoli je toto plemeno obecně zdravé, barmské kočky mají predispozici k lebečním deformitám a také ke glaukomu. Navzdory těmto sklonům je průměrná délka života 16 až 18 let.

Savanová kočka

Savanová kočka

Jedná se o hybridní kočičí plemeno. Je to kříženec servala a kočky domácí. Tento až 11kilový mazlík je doporučovaný pouze pro zkušené chovatele. Přestože nejsou savanové kočky plně domestikované, můžete se s nimi dobře spřátelit. Mají tendenci být nezávislé, jsou velmi aktivní a mají odvážnou povahu. Toto hybridní plemeno je obecně zdravé a má odhadovanou průměrnou délku života 12 až 20 let.

Egyptská mau

Egyptská mau

Egyptská mau je krásná kočka s charakteristicky skvrnitou srstí. Jedná se o přírodní plemeno kočky domácí původem z Egypta. Tyto kočky jsou obecně velmi společenské, stávají se nedílnou součástí rodiny a očekávají, že s nimi bude tak i zacházeno. Zatímco někteří jedinci jsou náchylní k srdečním onemocněním, průměrná délka života plemene je až 15 let.

Ragdoll

Ragdoll

Ragdoll je pořádně velká rasa koček, kocouři mohou mít až 9 kilo. Ragdoll je ve skutečnosti pohodový mazlík, obvykle milující svou lidskou rodinu. Je to kočka, která vás bude chtít všude následovat, má velmi ráda společnost. Toto plemeno je obecně zdravé, ale některé kočky jsou náchylné na močové kameny a srdeční choroby. Průměrná délka života je stále kolem 15 let i více.

Balijská kočka

Balijská kočka

Balijská kočka pravděpodobně vznikla jako spontánní dlouhosrstá mutace koček siamských. Jediným zásadním rozdílem mezi těmito dvěma plemeny je délka srsti. Stejně jako siamky, i balijky jsou přátelské, energické a „upovídané„. Často se chtějí podílet na dění v domácnosti. Průměrná délka života je přibližně 12 až 20 let.

Ruská modrá kočka

Ruská modrá kočka

Ruská modrá kočka je nejvhodnějším plemenem pro jednoho majitele, s nímž si zpravidla vytvoří silný citový vztah. Je schopna tolerovat i ostatní členy rodiny, ale svoji náklonost bude vyjadřovat pouze jedné osobě. Je to spíše plaché plemeno a má rádo svůj klid, nejčastěji kočičku najdete někde na vyvýšeném, slunném a klidném místě. Toto plemeno je náchylné k močovým kamenům a mívá problémy s očima. Přesto průměrná délka života je 15 až 20 let.

Bombajská kočka

Bombajská kočka

Bombajská kočka byla vyšlechtěna, aby připomínala  miniaturního pantera, a tím vás rozhodně nezklame. Tyto kočky jsou obecně pohodové a láskyplné. Rády si hrají, ale jsou také velmi šťastné, když se vám mohou schoulit do klína. Toto plemeno je náchylné k respiračním onemocněním kvůli své krátké tlamě, spolu se srdečními chorobami a nadměrným slzením očí. Průměrná délka života je kolem 12 až 16 let.

Americká krátkosrstá kočka

Americká hrubosrstá kočka

Americká krátkosrstá kočka je vhodná pro rodiny s dětmi kvůli své hravé a pohodové povaze. Tyto kočky se obvykle dokážou dobře bavit a nevyžadují příliš pozornosti. Oceňují však také interaktivní hru a socializaci. Zároveň je označována za plemeno skutečně pracovitých koček. Je to skvělý a v historii velmi oceňovaný „myšilov“. Většina těchto koček je obecně velmi zdravá, ale může být náchylná k onemocněním srdce. Toto plemeno má průměrnou délku života 15 až 20 let.

Sphynx

Sphynx

Na seznamu nesmí chybět ani částečně bezsrsté plemeno Sphynx. Pokud jde o péči, patří tato kočička k těm náročnějším. Absence srsti ji vystavuje různým nebezpečím. Snadněji prochladne, v létě se dokonce může spálit a také se musí koupat, aby se odstranil přebytečný maz na pokožce. Toto plemeno je náchylné k srdečním chorobám, neurologickým problémům a kožním onemocnění. Ale stále má průměrnou délku života 10 až 15 let.

Autorský článek

Další info: Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie koček; vydavatel: Rebo; rok vydání: 2004; ISBN: 9788072343003; Freemont Vet Clinic

Autor článku: Bára Tomášková; Foto: Shutterstock