Kočka munchkin vás okouzlí roztomilostí i povahou

Chlupáči, 31. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Kočičí plemeno s nepříliš dlouhou historií, které vás zaujme svým nevídaným vzhledem. Má totiž krátké nožky, podobně jako kolegové z psí říše – jezevčíci nebo třeba welsh corgi. Drží se tato šelma u země i povahově, nebo jaké jsou její vlastnosti?

Proč má krátké nohy?

Munchkin

Může za to genová mutace, která způsobila zkrácení končetin podobně jako u zmíněného jezevčíka. Tato mutace s sebou nenese žádné vedlejší negativní faktory, kočičky munchkin jsou zdravé a odolné plemeno, které délka nohou nijak neomezuje. Oproti psím krátkonohým kolegům nemají tyto malé šelmy problémy ani s páteří.

Zdatná šelma

Munchkin

To, že má munchkin kočka krátké končetiny neznamená, že by jí pohyb dělal problémy. Naopak ji délka nohou v ničem neomezuje – může běhat, skákat, šplhat, lovit a rozmnožovat se. Jedná se zkrátka o kočku se vším všudy. A i když nevyskočí tak ladně na stůl, linku nebo skříň, předvede vám mnohem zajímavější možnosti, jak se dostat tam, kam chce. Vyniká svou hbitostí, dokáže být i pořádně rychlá.

Přítulný a hravý mazlík

Munchkin

Kočička plemene munchkin je velice bystré a inteligentní stvoření, které má rádo společnost lidí i jiných zvířat. Ráda si hraje a vymýšlí nejrůznější lumpárny. Jedná se o veselou kočičku, se kterou budete mít o zábavu postaráno. Hodí se i do domácnosti s dětmi či jinými domácími mazlíčky, snese se s psími kolegy a ty kočičí zaměstná správnou kočičí hrou. Kromě hraní a sledování, co se kde šustne, umí být munchkin i ideálním společníkem k relaxu při chladných zimních večerech, kdy se vám s chutí schoulí na klín nebo se natáhne vedle vás na sedačce. Užívá si lidskou společnost, hlazení a mazlení.

Malá surikatka

Munchkin

Tato kočička vás okouzlí nejen svým roztomilým vzhledem, ale i rozkošnými zvyky, které si osvojí. Jedním z nich je například pozice připomínající rozhlížející se surikatu. Kočička se díky krátkým nožkám udrží v pozici, kdy vzpřímí tělo tak, že to vypadá, jakoby panáčkovala. Může tak mít přehled nad vším děním. Vzrůstem je munchkin malá až střední kočička, váží maximálně 4 kilogramy. Kromě krátkých nohou vypadá jako běžná kočka domácí.


Zobrazit diskuzi ke článku