Kočka nebelung si vás podmaní uhrančivým pohledem i povahou

Chlupáči, 19. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Kráska s nevídaným vzhledem a ještě nevídanějším jménem, to je nebelung. Jedná se o plemeno kočky, které vás okouzlí nejen svým vzezřením, ale také povahou. Jaké tyto kočičky jsou?

Přizpůsobivá společnice

Kočka nebelung

Kočky plemene nebelung jsou velice společenská stvoření, mají rády kontakt s člověkem a užívají si čas strávený se svými pány. Nejčastěji si kočička vybere jednoho „oblíbence“ z celé domácnosti, kterého nespustí z očí. Její pozornost jí napomáhá vysledovat, jak se člověk cítí, a také se podle toho zařídit. Jedná se o citlivou a přizpůsobivou kočku, která dobře snáší změny. Má však ráda i svůj klid a je poněkud zdrženlivá k cizím lidem.

Uhrančivé oči a okouzlující srst

Kočka nebelung

Nebelungové mají svůj typický vzhled, kterým se nápadně podobají ruské modré kočce. Jejich srst je modrá s lehkým stříbrným nádechem, bez bílých znaků či výrazného tippingu. Tento nádherně zbarvený kožíšek je úžasný i na dotek – je jemný a měkoučký, srst je středně dlouhá, hustá a má podsadu. I když toto chlupaté bohatství působí honosně, nevyžaduje příliš mnoho péče. Srst je potřeba nebelungovi čas od času pročesat a odstranit tak nejen nečistoty, ale i zacuchanou a starou srst. Takovou péči je ideální provozovat přibližně jedenkrát týdně v závislosti na období línání.

Oči nebelunga jsou velké, mají mandlový tvar a velice zajímavou barvu, která se může měnit během dospívání. Koťata mívají očka žlutá, postupně jim většinou zezelenají.

Aktivní a hravá

Kočka nebelung

Tato kočička zůstává svou mentalitou po celý život kotětem. Ráda si hraje i ve vyšším věku, vymýšlí nejrůznější lumpárny a zkoumá svět. Proto se hodí i do rodiny s dětmi – pokud je zná od malička, nebude s nimi mít žádný problém. Samozřejmostí je přitom vhodný přístup a poučení dětí, jak se k malé šelmě mají správně chovat. Nebelung poměrně dobře snáší přítomnost i jiných domácích mazlíčků, dobře vychází i se psy v jedné domácnosti.

Nebelung potřebuje nejen fyzické, ale i psychické vybití. Pokud je chovaná v malém bytečku, ocení možnost skotačit po prolézačkách a přemýšlet nad hlavolamy. Ráda se proběhne i ve venkovním výběhu a dokonce se nebojí ani skočit do vody!


Zobrazit diskuzi ke článku