Chlupáči, 26. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Na první pohled divoká šelma, která však umí být velice společenská a přítulná. Jakožto domácí kočka si na přítomnost lidí velice rychle zvykla, ačkoliv není domestikována tak dlouho jako její kočičí kolegyně.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kontaktní přítula

Kočička sokoke je velmi milá společnice, která vyhledává kontakt s lidmi, ráda se mazlí a užívá si společné chvíle s celou rodinou. Dobře vychází s dětmi i jinými domácími mazlíčky, zvláště pak s jinými kočičkami umí vytvořit správnou kočičí partu. Se psy se taktéž snáší dobře, dokonce se občas i jako pes může chovat – jedná se totiž o inteligentní šelmu, která se za příslib pozornosti a odměny naučí i nejrůznější triky, dokonce může umět i aportovat.

Ačkoliv má sokoke obecně ráda kontakt s člověkem a s radostí se mu uloží ke spánku na klíně, nemusí být svolná k mazlení vždy. Někdy zkrátka nemá na pohlazení nebo nošení v náručí náladu. Její aktuální rozpoložení je třeba respektovat. V opačném případě vám tato šelma pohrozí ostrými drápky.

Silné pouto

Tato malá šelma umí být nesmírně věrné stvoření, které je vázané na svého pána. I když sokoke působí jako samostatné a nezávislé zvíře, ve skutečnosti se jedná o společenskou kočičku, která dokáže být nejen mazlíčkem, ale i psychologem. Umí totiž vycítit náladu člověka a podle toho se zachovat. Sokoke vám tak zlepší náladu po náročném dni nebo se naopak schová do ústraní, pokud nebudete mít náladu. Dokonce si s vámi i ráda popovídá, „mluvení“ je pro tuto kočku zábavou.

Divoška tělem i duší

Zbarvením sokoke připomíná divokou šelmu, jejíž kožíšek poskytuje perfektní kamufláž v přírodě. Černé znaky na hnědém podkladu tvoří mramorovanou tabby kresbu. Divoký vzhled dodávají této kočičce i její tělesné proporce. Má dlouhé zadní nohy, díky kterým umí opravdu rychle běhat a skákat do velké výšky, což tato šelma hojně využívá. Miluje totiž zkoumání okolí, hopsání po větvích stromů a skotačení. Proto je ideální vybavit domácnost dostatkem prolézaček, škrabadel a hraček, nebo kočičce umožnit bezpečný pohyb ve venkovním prostředí v podobě zabezpečeného výběhu. Překvapením pak pro majitele může být láska sokoke k vodě. Tato malá šelma si ráda zaplave, uloví rybku nebo se jen tak osvěží. Nuda s ní zkrátka nehrozí.

Autor článku: Aneta Hladíková