Kolie je inteligentní pes, který se hodí i k dětem

Chlupáči, 9. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Pokud s láskou vzpomínáte na film Lassie a vždy jste toužili mít takového chlupáče doma, není od věci si o tomto plemenu zjistit více informací! Dlouhosrstou kolii si jistě zamilujete ještě víc!

Elegantní pohodář

Kolie dlouhosrstá

Dlouhosrstá kolie působí velice majestátně a ušlechtile, a to zejména díky harmonické stavbě těla, liniím hlavy a hustému dlouhému kožíšku. Tato psí modelka se umí náležitě nosit – pohyb kolie je lehký a elegantní, hlavu nosí vzpřímeně a srst jí vlaje ve větru. Jedná se zkrátka o opravdového krasavce ze psí říše.

Její důstojnost kromě vzhledu dotváří i povaha. Jedná se o hafana s vyrovnanou povahou a citlivou duší. Kolie si umí zachovat svoji důstojnost a oproti jiným psům nemá touhu po pronásledování zvířat, lovení nebo toulání. Není tak vznětlivá, nervózní ani tvrdohlavá, naopak vás překvapí svou klidnou, vstřícnou a milou povahou.

Parťák (téměř) pro každého

Kolie dlouhosrstá

Tento krásný chlupáč zaujme svým vzezřením mnoho budoucích pejskařů, a tak není překvapením, že se jedná o poměrně oblíbené psí plemeno. Díky snové povaze se zdá být ideálním mazlíkem do každé rodiny. Ačkoliv splňuje většinu požadavků i náročnějších pejskařů, nehodí se pro příznivce drilu a tvrdého výcviku. Dlouhosrstá kolie je totiž velice citlivý psík, který vyžaduje jemné zacházení, laskavý a pozitivní přístup. Špatně snáší rodinné konflikty, nespravedlnosti, tresty a křik.

Při správném vedení a včasné socializaci se z tohoto psího elegána stává nenahraditelný člen rodiny, který rád udělá, co vám na očích uvidí. Jedná se o velice inteligentní plemeno, které má vždy chuť pracovat a plnit úkoly, zároveň si užívá i chvilky klidu a odpočinku. Kolie se ráda přizpůsobí dennímu režimu i životnímu prostoru, a tak ji můžete chovat i v bytě. Pravidelné procházky by však měly být samozřejmostí, ideálně doplněné i o nějakou větší akci. S kolií můžete navštěvovat cvičák a trénovat poslušnost a nové triky, věnovat se nějakému psímu sportu nebo ji s sebou brát i na výlety a túry. Ze všeho nejvíce potřebuje lidský kontakt, a tak se nehodí k celodennímu odložení na dvorku či v kotci. Na zahradě se vstupem do domečku však bude nadmíru spokojená.

Věrný společník

Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá je ideální rodinný pes, jelikož dobře vychází s dětmi i jinými zvířaty. Je trpělivá, přátelská a jemná. Ke všem členům rodiny si umí vytvořit silné pouto a užívá si každý okamžik strávený se svou smečkou. Kromě lidské smečky dokáže fungovat i v té psí, není konfliktní a ostatní chlupáče zbytečně neprovokuje ani nevyvolává šarvátky.

K rodině je kolie oddaná a v určitých situacích neváhá její členy bránit. Projevuje tak svou lásku a ochranitelské sklony. To z ní dělá dobrého hlídače, který rozpozná, zda se jedná o přátelskou návštěvu či nezvaného hosta.


Zobrazit diskuzi ke článku