Kooikerhondje je nenáročný chlupáč s nezvyklým jménem

Chlupáči, 1. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Zvláštní jméno, které se vám rychle vryje do paměti. Proč? Protože vás tento chlupáč doslova okouzlí. Pojďme se podívat, co je na něm jedinečné.

Nenáročný chlupáč

Kooikerhondje

Dlouhá, krásná a na dotek hebká srst. To bude práce, říkáte si. Opak je ale pravdou. Kožíšek kooikerhondje nevyžaduje v porovnání s jinými chlupáči žádnou speciální péči. Vrásky na čele vám může dělat období línání, mimo to je ale péče o srst tohoto krasavce minimální. Jeho kožíšek není jen na okrasu – naopak funguje jako efektivní ochrana před vlhkem, horkem a zimou.

Aktivní sportovec

Kooikerhondje

V návaznosti na předchozí odstavec je nutné zmínit, že co se pohybu týče, o nenáročnosti v souvislosti s tímto plemenem nelze mluvit. Kooikerhondje totiž miluje jakoukoliv akci, rád běhá, skotačí, plní povely, hraje si a vymýšlí lumpárny. Nehodí se k celodennímu odložení v kotci či na dvorku, potřebuje lidskou pozornost a kontakt.

S chutí s vámi vyrazí na dlouhou procházku, doprovodí vás při běhu nebo jízdě na kole či koloběžce. V přírodě může mít sklony k pronásledování zvěře, zvláště ptactva, a tak je potřeba počítat s výcvikem přivolání nebo venčení na vodítku. Hodí se i na mnoho psích sportů, a to zejména díky výborné fyzičce a vysoké inteligenci. Může se stát šampionem v agility, dogdancingu, flyballu nebo třeba frisbee.

Přátelský a citlivý společník

Kooikerhondje

Kooikerhondje je kamarádský hafan, který miluje svou rodinu. K cizím lidem je zprvu nedůvěřivý a raději se drží zpátky. Dobrý hlídač z něj ale nebude – jedná se totiž o tichého psa, který štěká jen zřídka. Důležitá je i socializace a zkušenosti každého jedince. Pokud si vybuduje kladný vztah k lidem již od útlého věku, bude jim důvěřovat a může se z něj stát i canisterapeutický pes. V opačném případě důvěru těžko získává zpět. Vyžaduje citlivý přístup při výchově a výcviku. Jelikož se jedná o velice inteligentního psa, není potřeba na něj nijak tlačit, nemá rád ani dril. Tresty a nespravedlnost snáší velice špatně. Zaslouží si laskavý přístup plný lásky, trpělivosti a pochopení.


Zobrazit diskuzi ke článku