Královský pudl je chytrá hlavička, ale i elegantní sportovec

Chlupáči, 3. 6. 2020

Foto: Shutterstock

Majestátní a vznešený vzhled, ladné pohyby a božsky nadýchaná srst. O kom jiném může být řeč než o pudlovi? Pojďme se podívat na tyto královské chlupáče zblízka!

Chytrá hlavička

Pudlové se řadí mezi nejinteligentnější plemena psů. Jednoduché povely jsou pro ně jako jednohubka. Rádi se učí nové triky a zajímavé psí kusy, vynikají v dogdancingu i jiných psích sportech. Pudl se dá velice snadno vycvičit a reprezentovat tak své vznešené jméno na nejrůznějších kynologických soutěžích a výstavách.

Elegantní sportovec

S pudlem velkým neboli královským se můžete věnovat jednak psím sportům, jako například agility, coursingu nebo dogdancingu, ale také vám bude dělat věrného společníka při běhání, cyklistice nebo turistice. Na výlety a jiné společné aktivity se bude tento kudrnáč vždy těšit. Kromě těchto činností si ale bude užívat i poklidné večery u televize, kdy se vám rád schoulí k nohám či položí hlavu do klína.

I když pudl působí jemným a povznešeným dojmem, umí být i vášnivým lovcem a hlídačem. Pokud se chcete věnovat myslivosti, pudl vás překvapí svým odhodláním a loveckými pudy, které si odnesl z dob, kdy byl vyšlechtěn k lovu a aportování kořistí z vody. Z pudla velkého může být i šikovný obranář.

Mazel a společník

Kromě vysoké inteligence a výborných fyzických vlastností vyniká pudl královský i svou mírumilovností a laskavostí. Jeho povaha by měla být vyrovnaná a přátelská, tento elegán dobře vychází nejen s dětmi, ale i ostatními psíky a jinými domácími mazlíčky. Využívá se proto hojně i při canisterapii nebo pro výcvik asistenčních psů. Rád se mazlí, tulí a hraje si, zvlášť se svými majiteli, ke kterým si umí vytvořit nezvykle silné pouto. Svou rodinu nadevše miluje, k cizím může být zpočátku opatrný i odtažitý.

Jako u každého chlupáče, i u pudla platí, že je socializace v raném věku velice důležitá. Kromě vrozených povahových rysů, které zaručí pořízení čistokrevného jedince, ovlivní chování štěněte i zkušenosti a zážitky, které nasbírá v nízkém věku.

Kudrlinky a zase kudrlinky

Ať už se jedná o pudla malého, středního či velkého, každý z nich vyniká svou bujnou kudrnatou hřívou. Srst pudlů je jedinečná nejen svými vlastnostmi, ale i barevnými variacemi. Kromě ikonických sněhově bílých krasavců tak můžete potkat i pudla s černým, stříbrným, apricot zbarvením nebo harlekýn variantou. Kožíšek pudla je bez podsady, a tak se nemusíte bát nepořádku v podobě chlupů kvůli línání. O srst je třeba náležitě pečovat, aby zůstala jemná a bohatá, bez nečistot a zacuchání. I když péči věnujete poněkud mnoho času, výsledek stojí vždy za to!