Chlupáči, 16. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Krevetky mohou být krásným doplňkem vašeho akvária, jelikož se jedná o podivuhodné tvory, pro které je typické rozmanité zbarvení a nenáročná péče. Není proto divu, že se stávají čím dál oblíbenějšími mazlíčky akvaristů.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nenáročná na prostor

Krevetky obecně nepotřebují příliš velké akvárium – přeci jen se jedná o drobné živočichy, kteří nepotřebují mnoho prostoru. Pokud vám to však možnosti dovolují, větší akvárium je vždy lepší volbou. Menší skupince krevetek však postačí i dvacetilitrové akvárium.

Akvárium by však mělo být bohatě vybaveno. Krevetky se totiž velice rády schovávají a hledají úkryt všude možně. Ideální je tedy umístit do akvária rostliny, kameny a kořeny či umělé dekorace určené pro toto využití.

Krásná na pohled

Tohle malé stvoření v sobě skýtá mnoho úžasných úkazů. Jedním z nich je zbarvení, které má nesčetně variant. Existuje mnoho druhů krevetek, a tak si můžete vybrat od sytě červené (red cherry), přes průhlednou až po královsky modrou (krevetka modrá – blue dream). Krevetka může být i pruhovaná, a to jak podélně, tak příčně. Řeč je o krevetce pruhované, červenopásé a crystal red. Její zbarvení se také může podobat tygřímu vzoru, díky čemuž se tato varianta nazývá wild tiger.

Milá spolubydlící

Krevetky jsou velice společenští živočichové, kteří rádi žijí ve větších skupinách a dobře se snáší i s ostatními rybami. Ve společném akváriu by měly být s malými, klidnými rybami. Vycházejí bezproblémově i se sumečky. K větším rybám jsou vhodné zejména filtrující krevetky, které mají odlišnou povahu od jiných druhů. Naopak krevetka dravá se nehodí do akvária, které by musela sdílet s ostatními rybami. Nejrozšířenějším druhem je pak krevetka řasožravá, která nejen že dobře vychází s dalšími spolubydlícími, ale taktéž udržuje akvárium čisté, jelikož se živí řasami.

Nezmar v útěku

I když krevetky nevypadají na první pohled jako atleticky zdatná zvířátka, opak je pravdou. Jsou velice mrštné a šikovné, a to zejména v případě, kdy jim jde o útěk z akvária. Dokážou najít a využít sebemenší otvor nebo skulinku, kudy by utekly, využijí dokonce i filtr, který je nutné vybavit například mřížkou. Na akvárium je nezbytné pořídit víko, které bude těsně sedět, aby krevetky nikudy nevyskočily. Tito útěkáři se snaží z akvária dostat buď kvůli nevyhovujícím podmínkám anebo jen tak, z rozmaru.

Štítky: akvárium

Autor článku: Aneta Hladíková