Kukačka obecná je pořádně vychytralá matka

Chlupáči, 15. 6. 2020

Foto: Shutterstock

O kukačkách většina z nás ví kvůli jejich nepříliš pozitivně chápané vlastnosti, kterou je okupování cizího hnízda. Toto chování se nazývá hnízdní parazitismus. O co se jedná a jaká je kukačka v jiných směrech?

Vychytralá matka

Kukačka využívající hnízdní parazitismus postupuje tak, že snáší svá vejce do několika různých hnízd, které patří malým hmyzožravým pěvcům. Ti nevědomě malou kukačku po vylíhnutí krmí a opatrují, aniž by tušili, že se jedná o nevítaného příživníka. Kukačka si hostitele svých mláďat vybírá důkladně, aby do hnízda její vejce vzhledově zapadlo, avšak ne vždy se to podaří. V tom případě může kukaččí vejce daný opatrovník zlikvidovat a vyhodit z hnízda, čímž však riskuje ohrožení vlastní snůšky, a tak většinou svolí k vylíhnutí.

Kukačka tak díky hostiteli dobře prospívá, a jelikož potřebuje hodně potravy vzhledem ke svému vzrůstu, zajistí si prvenství tím, že ostatní ptáčata či nevyklubaná vejce z hnízda vyhodí. To je dané jednak brzkým vylíhnutím, ale také rychlým vývinem.

Přelétavý letec

Již při rozmnožování je kukačka v jistém ohledu vypočítavá. Neudržuje dlouhotrvající partnerství s jedním samcem, zato si v jarním období hledá krátké známosti. Možná i proto snáší tolik vajec – jedna kukačka může snést dokonce až 20 vajec.

Jedná se o letce, kterého si jen stěží všimnete v přírodě. Nezdržuje se v blízkosti lidí ani v početných hejnech, naopak se jedná o nenápadného samotáře. Při letu ji lze snadno zaměnit s dravcem díky velikosti a tvaru těla. Kukačka však odlišně zvedá křídla. Jedná se o stěhovavého ptáka, který na zimu táhne do teplých krajin na africký kontinent.

Kdopak to tu kuká?

Že kukačka kuká, ví snad každý. A není se čemu divit, tento typický zvuk patří nejen do dětských her a pohádek, navíc je od něj odvozeno i pojmenování tohoto opeřence. Věděli jste však, že kuká pouze kukaččí samec? Samičky namísto kukání vydávají zvuk připomínající „kvikání“ (kvik, kvik nebo také bi, bi). V období rozmnožování samice lákají samečky také zajímavým zvukem, který zní jako bublání. Pokud jeden z těchto zvuků uslyšíte, mějte oči na stopkách. Třeba budete jedním z mála šťastlivců, který měl tu čest vidět kukačku na vlastní oči.


Zobrazit diskuzi ke článku