Lamy jsou stále oblíbenější, mají ale rády svou nezávislost

Chlupáči, 26. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Roztomilá zvířátka s okouzlujícíma velkýma očima a nenáročnou péčí, to jsou lamičky. Nejznámější a nejoblíbenější je lama krotká a alpaka, v obou případech jde o domestikované stádové zvíře, které má rádo svobodu a nezávislost. Pojďme se na ně podívat zblízka!

Domestikovaná netýkavka

Lama

Lamy, zvláště lamy alpaky, mají úžasný huňatý kožíšek – vlnu, pro kterou jsou i hojně chovány. I když jejich chlouba společně s roztomilým kukučem vyzývá k pomazlení, na kontakt s člověkem je příliš neužije. Mazlíčka, který si přijde pro pohlazení a objetí, si z lamy nejspíš neuděláte. Dá se však snadno ochočit pro jednoduchou manipulaci, naučí se chodit na ohlávce a respektovat přítomnost lidí. Zvláště alpaky se vyznačují laskavou povahou, a tak se nechají ovládat a opečovávat i malými dětmi. Využívají se proto i pro zooterapii. Samozřejmostí je však zvykání od malička a pozitivní přístup.

I když na mazlení nejsou lamy ideální, vyžití s nimi naleznete i při výcviku a hrách. Jedná se totiž o překvapivě inteligentní zvířata, která se naučí například překonávat překážky podobně jako koně či psi na agility. Díky své přizpůsobivosti vás na vodítku mohou následovat i na procházkách.

Stádové zvířátko

Lama

Pokud vás lama okouzlila svým šarmem a nenáročnou péčí a přemýšlíte nad jejím pořízením, rozhodně se zamyslete nad koupí více zvířat najednou. Lamy jsou totiž stádová stvoření a užívají si přítomnost stejného druhu. Nevyplácí se však pořízení smíšené skupiny složené ze samců i samic, a to z důvodu častých nesrovnalostí a rozmnožování. Mezi samce usilující o samici či důstojné místo ve stádu se nevyplácí chodit, tato mírná zvířata umí být i značně vznětlivá a během šarvátek se samci ani samice neostýchají zasáhnout nepřítele plivnutím. Naopak stádo jednoho pohlaví je bezproblémové.

Svoboda především

Lama

Ačkoliv jsou lamy krotké a alpaky domestikované lamy zvyklé na přítomnost a obhospodařování lidmi, užívají si rozlehlé pláně a neuzavřené prostory. Rozhodně si nepořizujte lamy, pokud byste je zavírali do malých stájí s malým výběhem. I když jsou lamy chovány v prostorných stájích, mohou být nespokojené kvůli malému přehledu, co se děje venku. Alespoň jedna z lam musí vidět ven a sledovat situaci pro včasné upozornění na případné nebezpečí. Lamám i alpakám namísto uzavřených stájí postačí jednoduchý přístřešek, pod kterým se mohou schovat a občerstvit a zároveň z něj mají pěkný přehled a pocit svobody.


Zobrazit diskuzi ke článku