Chlupáči, 4. 10. 2023

Foto: otsphoto / Shutterstock

Od pohledu pohodový hafan a chlupáč k pomazlení. Je tomu tak i ve skutečnosti? Pojďme se na tohoto černobílého obra podívat zblízka!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mohutný chlupáč

Landseer

Čím vás landseer na první pohled jistě zaujme je jeho velikost. Jedná se o robustního psa, který může vážit téměř 70 kilogramů a dorůstá do výšky až 80 centimetrů v kohoutku. Jeho postava je harmonicky vyvážená, a i vzhledem ke své velikosti nepůsobí nijak nemotorně. Hustá dlouhá srst dělá z landseera opravdového medvěda k pomazlení, ze kterého jde zároveň i respekt.

Mírumilovný hlídač

Landseer

I přes to, že se jedná o psího obra, není landseer úplně zdatným hlídačem. Díky jeho vzrůstu si ledajaký zloděj či nezvaný host sice rozmyslí vstup na váš pozemek, ale tím to končí. Pokud landseer necítí vaše bezprostřední ohrožení, neprojevuje sklony k hlídání. Je totiž velice přátelský k lidem, a tak se může stát, že vetřelce přivítá s mávajícím ocasem. Pokud ale vyhodnotí situaci jako kritickou, neváhá zakročit. Rodina je pro něj na prvním místě.

Zdatný plavec

Landseer

Landseer miluje vodu. Plávání je jeho velkou vášní, krom toho má zakořeněný záchranný pud, díky kterému dotáhne z vody tonoucího nebo ne příliš zdatného plavce. Dokáže tak hodiny sledovat vodní plochu a osoby v ní a v případě potřeby se vrhnout na pomoc. Mnozí chlupáči již v nízkém věku automaticky míří ke břehu při chycení plavce za kožich. Je to zkrátka zdatný plavčík.

Trpělivý i tvrdohlavý

Landseer

Co se týče povahy, je landseer velice milým a přátelským hafanem, kterého si rychle zamilujete. Má rád lidi a kontakt s nimi a díky své trpělivosti se hodí i do rodiny s dětmi. Při správném vedení a socializaci si rád nechá cokoliv líbit, nechá se škádlit a ocení jakoukoli hru s dětmi. Je však nutné mít takové hrátky vždy pod dozorem a děti poučit, aby pejskovi nechtěně neubližovaly.

Výchova a výcvik je pro landseera důležitá již od štěněcího věku, včetně zmíněné socializace. Nejedná se o psa, který touží po úkolech a práci, není tolik zapálený do tréninku nových povelů jako jiní psí kolegové a neposlechne vždy jako hodinky. Je to zkrátka pohodář, který má vlastní tempo a hlavu. Vše půjde lépe s pozitivní motivací a odměnami, tresty a dril není nic pro něj.

Autorský článek / Landseer: Dog Breed Info; Continental Kennel Club: Landseer

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock