Chlupáči, 16. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Malý psík s dlouhým hustým kožíškem vás okouzlí nejen svým roztomilým vzhledem, ale i jedinečnou povahou. Pojďme se na tohoto chlupáčka podívat zblízka!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Sebevědomý a neohrožený

Lhasa apso

Měří sotva 25 centimetrů v kohoutku, a přesto zastane roli velkého hlídače. Lhasa apso má totiž velice vyvinutý obranářský pud a svou rodinu chrání za každou cenu! Tento malý psík vás překvapí svým odhodláním a vysokým sebevědomím, neostýchá se zakročit i v takových situacích, kdy má soupeř očividně navrch. Nevítané hosty spolehlivě ohlásí štěkotem.

Sebevědomí tohoto malého nebojsy v mnoha případech oceníte, ale často s sebou nese i jisté komplikace, zejména co se výcviku týče. Lhasa apso totiž umí být pěkně tvrdohlavý a umíněný. Má zkrátka silnou osobnost, což není vůbec na škodu, pokud psíka od malička vedete správným směrem. Při výchově a výcviku je potřeba nejen pevná ruka, ale i dávka trpělivosti a zejména pochopení a laskavost.

Věrný mazlík

Lhasa apso

Lhasa apso je k rodině oddaný a umí si vytvořit se všemi jejími členy silné pouto. Hodí se jak do rodiny s dětmi, tak i pro starší pejskaře, kteří pochopí jeho povahu a dopřejí mu dostatek pozornosti a pohybu. S dětmi vychází dobře zejména díky brzké socializaci, je přátelský a veselý parťák pro nejrůznější lumpárny, avšak příliš bujaré hrátky mu nemusí být příjemné.

Kromě her a skotačení vás mile překvapí svou přítulností, ačkoliv se vyloženě nevnucuje. Má svoji důstojnost, což však neznamená, že nepotřebuje lidskou společnost – právě naopak. Lhasa apso je velice společenský pes, který ocení lidský kontakt a pozornost.

Malý neposeda

Lhasa apso

I když se na první pohled může zdát, že lhasa apso je typický „gaučák“, není tomu tak. Samozřejmě i tento psík rád spočine ve vaší přítomnosti u televize či krbu, ale pohyb mu rozhodně není cizí. Naopak má vzhledem ke svému malému vzrůstu a noblesnímu vzhledu velkou chuť podnikat nejrůznější aktivity a lumpárny, a tak potřebuje zaměstnat a vybít tak přebytečnou energii. To lze kromě delších procházek i nějakým sportem, ve kterém zúročí svou obratnost a rychlost. Ideální volbou je tak agility, kde bude lhasa apso vynikat.

Ke komu se hodí lhasa apso? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Všechna psí plemena podle abecedy najdete na Chlupáči.cz.

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock