Louisianský leopardí pes je neohrožený ochránce s vlastní hlavou

Chlupáči, 3. 5. 2021

Foto: Shutterstock

Neobyčejně krásný, nebo krásně neobyčejný? Louisianský leopardí pes vás na první pohled zaujme svým nevídaným zbarvením. A co jeho povaha?

Hlídač a obranář

Catahoula

V čem louisianský leopardí pes opravdu vyniká, je střežení osob a majetku. Tento chlupáč je totiž přirozeně teritoriální, a tak hlídá své území před nevítanými hosty. Každého vetřelce nejen hlasitě oznámí, ale také zastraší svým štěkotem. K cizím lidem je nedůvěřivý, mnohdy až bázlivý, což však vynahradí svou odhodlaností chránit svoji rodinu. Ve vypjatých situacích umí náležitě zakročit a je neohroženým obráncem.

Samostatný a nezávislý

Catahoula

Tento flekatý krasavec vás okouzlí svým vzezřením a možná i povahou. Svoji rodinu miluje a je jí rád nablízku, užívá si společné aktivity i kontakt. Zároveň dobře vychází i s jinými zvířaty, což ocení zejména koňáci – s koňmi je tento chlupáč zvyklý pracovat z historického hlediska a udrží s nimi díky dobré fyzičce krok. Drobné zvířectvo nebo lesní zvěř má sklony lovit a jen stěží mu vysvětlíte, že „něco nesmí“. Umí si postavit hlavu a být pořádně tvrdohlavý. Nejedná se o psa, který vás bude poslouchat za všech okolností. Naopak je louisian samorost, který se rád rozhoduje podle vlastního uvážení a pouze za předpokladu, že mu z dané činnosti něco kápne. S takovou vypočítavostí a tvrdohlavostí je potřeba počítat při výchově a výcviku, což může nezkušené chovatele zaskočit.

Aktivní pracant

Catahoula

Pokud hledáte sportovně založeného parťáka, který se s vámi rád vydá na delší túry, proběhnout se po okolí nebo třeba i na maraton, je tento psí leopard správnou volbou. Jedná se o velice aktivního a fyzicky zdatného psa s výbornou vytrvalostí, který miluje akci a pohyb. Z tohoto důvodu se lépe hodí do aktivní rodiny na venkově, kde zužitkuje svou pracovitost a užije si volnost, avšak nejedná se o čistě venkovního psa. S dostatkem vyžití a pozornosti bude spokojený i v bytě, nehodí se k celoročnímu odložení na zahradě, jelikož potřebuje lidský kontakt a teplo domova. Kromě pravidelných procházek a canicrossu se s vámi rád vydá i na kolo nebo se s ním můžete věnovat i nějakému psímu sportu. Vyžití najdete zejména v coursingu nebo frisbee.


Zobrazit diskuzi ke článku