Malinois je pracant a věrný psí společník

Chlupáči, 15. 3. 2020

Foto: Shutterstock

Atletická postava, přísný pohled a bláznivá povaha. Takovými vlastnostmi překypuje právě belgický ovčák malinois. Tento úžasný chlupáč s hrdým postojem má však i mnohem víc kvalit. Jaké to jsou?

Miluje práci

Belgický ovčák malinois je hojně využívaný jakožto služební pes. A není se čemu divit. Toto plemeno je typické svou nekonečnou chutí pracovat, dělat radost pánovi a být zaměstnáván. Ideálně se hodí pro výcvik, jeho reakce jsou bleskurychlé a precizní. Proto si malinoise oblíbila nejen policie, ale i armáda a záchranáři. Je to zkrátka pracant, na kterého se můžete spolehnout i v těch nejvyhrocenějších situacích. Záleží však samozřejmě na samotné výchově a výcviku – maliňák potřebuje pevnou spravedlivou ruku, důslednost, ale i laskavost. K jeho výcviku je třeba přistupovat s dávkou zodpovědnosti již od štěněcího věku.

Sportovní nadšenec

Díky úžasným fyzickým vlastnostem se malinois najde v mnoha sportech. Je hbitý, rychlý, silný i vytrvalý. Rád vám bude dělat doprovod při běhu či jízdě na kole, stane se z něj i nadšenec do výletů a dlouhých procházek. Šikovný je i na agility nebo dogdancing, vyžití najde i ve flyballu nebo frisbee. Tento tvrdý a silný pes vyniká i v obranách a sportovní kynologii.

Obvykle se do všech aktivit pouští s velkou chutí a nadšením, a tak záleží na vás, co preferujete a ve kterém sportu se společně najdete. Rozhodně se však nejedná o psíka, kterému bude stačit krátká procházka kolem bloku. Krom fyzické únavy je pro tohoto pracanta dobré i zaměstnání hlavičky v podobě tréninku povelů, interaktivních hraček a hlavolamů.

Věrný a spolehlivý

Maliňáci jsou velice věrní mazlíci, kteří milují společnost svého pána i celé rodiny. Občas kvůli tomu a nevybité energii trpí separační úzkostí, takže nesnášejí samotu. Odloučení a změny nese tento chlupáč špatně, rád se stane nejlepším přítelem jedné rodiny, ke které silně přilne. I když se jedná o silné a energické plemeno, pokud si vyberete vyrovnaného jedince z výstavní, exteriérové linie, můžete doma mít klidného rodinného mazla, avšak jeho temperament se nezapře nikdy. S dětmi vychází dobře za předpokladu dobrého vedení a výchovy z obou stran.


Zobrazit diskuzi ke článku