Chlupáči, 31. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Zajímá vás, jaká zvířata jsou, jakožto domácí mazlíci, oblíbená v zahraničí? Je to pes a kočka jako u nás, nebo se v preferencích národy odlišují? Pojďme se na to podívat!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Obliba mazlíčků

V České republice je vlastnictví domácího mazlíčka čím dál rozšířenější. Přeci jen přítomnost věrného zvířecího kamaráda je k nezaplacení. Jak je to jinde? Obecně jsou nejvášnivější chovatelé a majitelé chlupáčů Argentinci, Mexičané a Brazilci. V těsném závěsu je pak Rusko a USA. Naopak si v tomto ohledu příliš nelibují Asiaté.

Psi a zase psi

Jaký je nejčastější domácí mazlíček napříč celým světem? Ten štěkající! Psi jsou zkrátka oblíbení všude. Nejvíce pejskařů z celkového počtu majitelů domácích mazlíků najdete v Argentině, přesně 66 %. Za ní následuje Mexiko a Brazílie, pak USA, kde vlastní psa polovina zvířecích milovníků. Naopak Turecko nemá pejsky příliš v oblibě, hafana má jen 12 %. Podobně je na tom například Hong Kong nebo Japonsko.

Kočky a Rusko

Mňoukání se nejvíce ozývá z Ruska. Zde kočky vítězí nad psy, rybičkami a ptactvem s úctyhodnými 57 %. Celkově vlastní kočku 59 % Rusů, tedy více než polovina obyvatelstva! Dokonce zde mají i muzeum Ermitáž v Petrohradu, které je také nazýváno jako kočičí palác a pohybuje se v něm až 70 koček. Kočičky mají v oblibě i ve Francii.

Ptáčci? Jedině v Turecku!

Chovat ptactvo není ve světě příliš populární. Jako domácího mazlíčka si ptáčka hájí Turecko, kde jej vlastní 20 % majitelů zvířat, což je v porovnání s pejskaři, kteří zde sahají sotva na 12 %, poněkud velký rozdíl. Celkově napříč státy chová nějakého opeřence pouze 6 % všech majitelů domácích mazlíčků.

Milovaní sudokopytníci

V Pákistánu je národním zvířetem koza šrouborohá. Tento sudokopytník je místními natolik oblíbený, že jej považují za člena rodiny a patří mezi nejčastěji chovaná zvířata v této zemi. Je obecně známo, že v Indii je kráva posvátným tvorem. Národním zvířetem je i v sousedícím Nepálu. Stejně jako kozy v Pákistánu jsou i kravičky velice obdivované Nepálci a Indy a často jsou v těchto zemích chované jako rodinní příslušníci.

Autor článku: Andrea Veselá