Chlupáči, 20. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Strašilka je opravdu zvláštní živočich, který může být i ideálním domácím mazlíčkem. Hlavně děti často fascinuje svým nevídaným vzhledem. Může totiž vypadat jako klacek, list nebo kůra stromu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Anglicky se právě díky tomuto vzezření nazývá „stick insect“, což lze přeložit jako větvičkový nebo hůlkový hmyz.

Vlastnosti strašilek

Strašilky jsou noční tvorové pocházející z tropických oblastí. Bravurně se dokáží ukrýt, protože splynou s okolím, a tak je pozorovatel mylně považuje za část rostliny nebo stromu. Stravují se pouze rostlinnou potravou, jsou tedy býložravým hmyzem. Některé druhy strašilek se živí pouze jednou určitou rostlinou a ničím jiným, většina však nepohrdne ani jinými rostlinami. Vyznačují se výbornou regenerací, ulomená končetina jim může znovu narůst.

Tito živočichové se rozmnožují velice snadno, a proto jsou mezi chovateli oblíbení. K chovu některých druhů totiž stačí pouze samičky, které kladou neoplozená vajíčka, jež se samy vyvíjejí.

Pakobylka indická

Těmto strašilkám se také přezdívá „chodící hůlky“, dokáží efektivně splynout s větvičkami. Dorůstají do délky až 8 centimetrů. Zajímavé je jejich kývání, čímž simulují pohyb větví ve větru. Rády si pochutnají na listech ostružiníku, maliníku, dubu nebo růže.

Strašilka australská

Tato strašilka na rozdíl od pakobylky indické nevypadá jako větvička, ale spíš jako suchý list. Také je znatelný rozdíl v jejich velikosti. Samička totiž může dorůst až do 17 centimetrů. Samečci jsou sice menší, ale za to mají i křídla. Strašilky australské mají v oblibě listy ostružiníku.

Kde strašilky bydlí?

Pokud chcete chovat právě strašilky, nejlepší bude, pokud jim pořídíte takzvané insektárium. Můžete jej buď zakoupit, nebo i vyrobit sami doma. K tomu lze využít například velká zavařovací sklenice, různé plastové boxy nebo třeba akvárium.

Jelikož se strašilky umí dobře maskovat, není vhodné je mít volně po bytě, jelikož byste je mohli snadno přehlédnout a nechtíc jim ublížit.
Strašilkám vyhovuje běžná pokojová teplota, a tak není potřeba pořizovat žádné osvětlení a vyhřívání. Doporučuje se insektárium často rosit, protože strašilky mají rády vlhko a často pijí rosu. Větší misky s vodou naopak vhodné nejsou z důvodu možného utopení.

Je zajímavé sledovat, jak tito živočichové žijí, zvláště je pak poučný jejich vývoj, rozmnožování nebo třeba svlékání, tedy zvětšování velikosti těla. Děti si jistě tyto mazlíčky rychle oblíbí.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock