Chlupáči, 27. 8. 2023

Foto: gorkem demir / Shutterstock

Mopsové patří v současnosti k nejoblíbenějším psím plemenům. A není divu – jedná se o velmi přátelského psa, který miluje svou rodinu, vychází s dětmi, hodí se k seniorům a zvládne ho i úplný "pejskařský začátečník".

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mops splňuje definici společenského psíka do posledního písmenka. Nejraději je v blízkosti svého majitele, není náročný na pohyb a zpravidla je to vyrovnaný pes, se kterým není nuda.

Nenáročný kamarád

Mops

Pro řadu majitelů patří k nesporným výhodám mopsíka fakt, že nevyžaduje každý den hodinové procházky. „Co se pohybu týče, patří mops spíše k umírněnějším pejskům. Bohatě si vystačí s několika krátkými venčicími procházkami. A pak se k vám spokojeně stulí na gauči,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

I když jej mnozí lidé podceňují, zvládají mopsové základní výcvik s přehledem. Jen občas si postaví hlavu, a tak je třeba být důslední. „Tak jako u spousty jiných malých a roztomilých psů mají lidé tendenci u mopsů výcvik podcenit. To je ale chyba – základní povely a poslušnost by se měl, za použití pozitivní motivace, naučit každý pes. Bez ohledu na velikost,“ dodává odbornice.

Pro děti i seniory

Mops

Díky svým povahovým vlastnostem a již zmíněné nenáročnosti na pohyb je mops oblíbený jak v rodinách s malými dětmi, tak i u seniorů. Ostatně velmi ocení domácnost, kde je většinu času někdo doma.

Mopsové velmi špatně snáší samotu, na své pány jsou silně fixovaní, a pokud zůstanou delší dobu bez nich, psychicky trpí,“ varuje Lucie Šámalová.

Jedná se o klidné, neagresivní plemeno, které jen výjimečně vyvolá konflikt s jinými psy. „Poměrně dobře zvládá o přítomnost jiných zvířat v domácnosti. Navíc nepatří k uštěkaným psům, takže se nemusíte bát pořídit si mopse do bytového domu,“ dodává psí trenérka.

Chrochtající psík

Mops

Ostatně právě do bytů je mops zcela ideální. Za přístup na zahradu bude sice rád, ale rozhodně jej nevyžaduje. K celoročnímu pobytu venku se určitě nehodí – ať už kvůli nedostačující srsti či společenské povaze.

Podobně jako jiná krátkolebá plemena doplácejí mopsové na svůj vzhled. Kvůli krátkému čumáku se jim především v horku špatně dýchá, často také chrochtají a chrápou.

Srst tohoto plemene je krátká, počítejte ovšem s celoroční zásobou chlupů po celém bytě. Tuto „nepříjemnost“ vám ovšem mopsíci bohatě vynahradí svou láskou.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock