Chlupáči, 7. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Uzlíček lásky a radosti, i tak se dá krátce popsat chlupáč s roztomile zploštělým čumáčkem. Řeč je o mopsovi, velice oblíbeném psím plemenu. Zajímá vás, jaký mops je?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Sebevědomý mazel

V mopsíkovi se mísí dvě odlišné roviny charakteru – i když se jedná o důstojného psa s pořádnou dávkou nadhledu a šarmu, umí být i nemotorný rošťák plný legrace. Jednoduše řečeno, s tímto hafíkem se nudit nebudete. Pokud máte rádi domácí pohodu a na dlouhé túry vás příliš neužije, je mops ideálním parťákem. S velkou chutí si k vám lehne na gauči nebo si ustele přímo na klíně a bude vrnět téměř jako kočička.

Mops detail

Užívá si lidskou společnost plnými doušky a svou přítomností rozdává pohodu a klid. Když ho chytne hravá nálada, nakazí vás smyslem pro humor. Jeho hravost a přítulnost ocení i děti, se kterými je mops velký kamarád. Stejně jako u všech pejsků je však potřeba na hrátky dohlížet a poučit děti, jak se k mazlíčkovi chovat.

Pohodář vhodný do města

Mops není vyloženě lenoch, ale ani neposeda. Rád vás doprovodí na krátké procházce nebo si zaskotačí na zahrádce, ale sportování a dlouhé tratě nejsou nic pro něj. Je tomu tak zejména kvůli jeho krátkému čumáku, který jej omezuje v dýchání, mopsové navíc často trpí brachycelafickým syndromem, kdy se při větší fyzické námaze nebo stresu dusí kvůli delšímu měkkému patru, jež jim může způsobovat komplikace i při běžných činnostech. Z tohoto důvodu bychom měli na mopsíka dávat pozor i v horkých letních dnech, kdy mu hrozí přehřátí.

Mops stene

Tento chlupáč se rozhodně nehodí k celodennímu odložení na zahradě či v kotci. Mops potřebuje lidskou společnost, a tak je přístup do domu nezbytností. Mopsík bude spokojený i v menším bytě, nevadí mu ani hluk a ruch velkoměsta, zvláště pokud je na něj zvyklý odmala.

Tvrdohlavý, avšak citlivý

Pokud hledáte psíka, který vás poslechne za všech okolností a bude s chutí plnit dané úkoly, není mops tou správnou volbou. Tento chlupáč sice není na výchovu a výcvik náročný, ale umí být pořádně tvrdohlavý. Zároveň je i přes svou zdánlivou tvrdost a neústupnost v hloubi duše jemný a citlivý.

Mops senior

Nemá rád nátlak a reaguje na změnu intonace hlasu, na tvrdý dril není stavěný. Proto je potřeba přistupovat k tomuto mazlíkovi s laskavostí a pozitivní náladou, kterou vám hned oplatí. Pokud mu navíc nabídnete něco dobrého k snědku, rád vám snese modré z nebe!

Ke komu se hodí mops? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.
Všechna psí plemena podle abecedy najdete na Chlupáči.cz.

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock