Chlupáči, 29. 10. 2023

Foto: Viorel Sima / Shutterstock

Existuje spousta chytrých psů, ale některá plemena jsou vysloveně známá právě pro svou inteligenci. Patří mezi ně i váš hafan? A jak se vlastně chytrost u psů měří?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Měření inteligence u psů je relativní. Je zde porovnáváno několik faktorů včetně porozumění slovním povelům, schopnosti uvažovat a řešit problémy, reakce na trénink, dále se posuzují komunikační dovednosti (s lidmi a jinými zvířaty), paměť a schopnost předvídat lidské chování. Nejinteligentnější plemena psů obvykle dosahují vysokého skóre ve všech těchto kategoriích.

Většina inteligentních hafanů patří také mezi velmi energická plemena psů. Potřebují spoustu duševní a fyzické stimulace, aby se u nich předešlo nudě a zahálce. To pak hrozí, že si najdou vlastní zábavu a z toho už nemusíte mít radost vy. Taková rozkousaná pohovka je pro ně maličkost. Přesto tyto psy můžete rychle vycvičit a často jsou vynikajícími pracovními a služebními psy. Zkrátka je baví dělat vše, při čem mohou pořádně zapojit a potrápit svůj mozek.

Border kolie

Border kolie

Border kolie je často považována za nejchytřejší plemeno vůbec. Původně byla chována jako pastevecký pes, ale border kolie mohou vykonávat téměř jakoukoli práci. Tito extrémně energičtí a atletičtí psi jsou vždy připraveni naučit se něco nového. Pokud je nebudete neustále zaměstnávat, mohou se doma začít velice trápit.

Australský ovčák

Australský ovčák

Australský ovčák je bystrý, aktivní a přátelský. Původně byl vyšlechtěn k pasení ovcí a krav. Proto se z tohoto plemene stal pilný pracovník, který touží po fyzické aktivitě a duševních výzvách. Australan se rychle učí a stále hledá nové výzvy. Tito psi musí být zaneprázdněni prací, jinak by se mohli nudit. Psí sporty jsou pro toto plemeno ideální.

Pudl

Pudl jakékoliv vzrůstu je velice chytrý společník. Původně byl tento pes vyšlechtěn jako aportér. Aportoval z vody sestřelené kachny a jiné vodní ptáky. Pudl je i nadále pilným pracovníkem a důvěrným společníkem. Dokáže se snadno naučit i ty nejsložitější triky. Můžete ho například naučit balancovat na míči, skákat přes obruč, ale dokáže zastat i roli služebního psa.

Australský honácký pes

Australský honácký pes

Australský honácký pes je velmi čilé plemeno a má velké nároky na pohyb. Je to inteligentní hravý pes, který vytváří silné pouto se svým majitelem. V mládí by se měl seznámit s dětmi a jinými zvířaty, jinak může být teritoriální. Je to velmi dobrý hlídač. Bez pravidelné stimulace by se mohl začít nudit, ničit věci ve svém okolí a začít se toulat.

Německý ovčák

Německý ovčák

Německý ovčák je loajální, ochranné plemeno, které má hodně energie a je velmi inteligentní. Němečtí ovčáci potřebují práci, ale vystačí si, i když ho zaměstnáte jako psí chůvu. Bude skvělým ochráncem vašich dětí. Tento pes je velice učenlivý a s pravidelným výcvikem se z něho velmi brzy stane poslušný pes, který bude rád plnit vaše povely.

Shetlandský ovčák

Shetlandský ovčák

Shetlandský ovčák vždy důkladně pozoruje své okolí, přímo dychtí po učení, ale vždy si počká na váš signál, aby se mohl do úkolu zapojit. Sheltie umí velmi dobře číst v lidech a snadno pochopí, co se od něj očekává. Mají tendenci vytvářet úzké vazby se svými majiteli, jsou velice vhodní do rodin s dětmi. Nejvíce úspěchů dosahují v agility, kde se uplatní jejich přesnost.

Papillon

Papillon

Nenechte se oklamat jeho jemným vzhledem, je to víc než jenom pejsek na mazlaní. Tito malí psi jsou přátelští, ostražití a aktivní. Rádi se vám schoulí do klína, ale po chvilce se začnou ohlížet po nějaké zajímavé aktivitě. Stejně jako mnoho malých psů je papillon trochu tvrdohlavý. Pokud však na výcvik půjdete formou zábavy, pes se rychle vše naučí. K tréninku si berte na pomoc i oblíbené pamlsky.

Rotvajler

Rotvajler

Rotvajler je přímo specialistou na čtení v lidech, perfektně rozumí řeči těla a výrazům v obličeji. Tito psi jsou obvykle velmi láskyplní a hraví vůči lidem, které znají, ale mohou být ostražití a přísní k cizím. Jakmile si získáte jejich důvěru, lze je poměrně snadno vycvičit. Mohou se naučit spoustu povelů a vždy budou ostražití, aby zajistili bezpečnost celé rodiny.

Jack Russell teriér

Jack Russell teriér, spolu s blízce příbuzným Parson Russell teriérem, je nebojácný, energický, učenlivý pes. Původně byl využíván pro pracovní a lovecké účely. Dnes je velmi vyhledávaným společenským plemenem a rodinným psem. Díky své energii a inteligenci vynikají tito teriéři v psích sportech, jako jsou agility nebo flyball. Russell teriéři jsou obecně vhodní pro aktivní páníčky. Ačkoliv jsou malí vzrůstem, mají energie na rozdávání. Pokud Jacka Russela zavřete do malé bytu a nebudete ho pravidelně zaměstnávat, brzy vám z něj udělá kůlničku na dříví.

Zlatý retriever

Zlatý retrívr

A na závěr zlatý retrívr. Obecně jsou retrívři velice chytří a vyrovnaní psi. Vždyť jde o jedno z nejoblíbenějších služebních plemen a jsou to také vynikající psí terapeuti. Retrívři milují lidi, a to všech věkových kategorií. Jsou vyhlášení svou nekonfliktní povahou. Tito čtyřnozí miláčci to mají prostě na salámu. Díky tomu se dokážou perfektně soustředit na vaše povely a vynikají také v psích sportech.

Autorský článek / další info: PetMD: 18 of the Smartest Dog Breeds; Stanley Coren: The Intelligence of Dogs

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock