Chlupáči, 6. 10. 2023

Foto: Polly Sh / Shutterstock

Toužíte po malém pejskovi, který by vás mohl všude doprovázet a u kterého by nebyl problém s manipulací? Malých psích plemen je na světě spousta. Pojďte se s námi podívat na ta v současnosti nejoblíbenější!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

I když malí pejsci svádějí k tomu, aby je člověk považoval za plyšové hračky, pořád se jedná o psy, kteří by podobně jako jejich rozměrnější kolegové měli projít alespoň základním výcvikem. To aby jim psí společník nepřerostl přes hlavu.

Lidé malá psí plemena podceňují, považují je za ‚kabelkové psíky‘. A to je chyba. Řada těchto pejsků patří mezi velmi inteligentní a také velmi aktivní plemena. Určitě by neměli sloužit jako ozdoba nebo dekorace,“ nabádá pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Jak dodává, byla by škoda nevyužít potenciál pejska naplno. Jedině tak získáte šťastného psího kamaráda, který vás bude bezmezně milovat a se kterým společně zažijete spoustu zábavy.

Ze kterých oblíbených malých psích plemen můžete vybírat nového společníka?

Čivava

Čivava

Nikoho asi nepřekvapí, že je mezi nejoblíbenějšími malými plemeny na prvním místě. Čivavy zaujmou nejen svým roztomilým vzhledem, ale také povahou.

Čivava je skvělý případ velmi aktivního psíka, který vás bude rád doprovázet na výletech a který bude excelovat třeba v agility. Je to chytrý hafan, který rychle pochopí, co se po něm chce. Jen pozor, při výcviku nemá rád dril a křik – spolehlivě na čivavu platí spíš pozitivní motivace a odměny. Základní výcvik určitě nepodceňujte, čivavy jsou sebevědomé a velmi rády převezmou velení v domácnosti, pokud jim to umožníte,“ říká trenérka.

Čivavy patří mezi nejmenší psíky světa – jejich hmotnost se pohybuje od 1,5 do 3 kilogramů. Jsou však velké osobností. Svou lidskou rodinu milují a nejraději by byly neustále v její přítomnosti.

Při pořizování čivavy dbejte na spolehlivost chovné stanice. Bohužel, tito psíci jsou jedněmi z nejčastějších obětí nejrůznějších množíren, za což pejsci platí svým zdravím (v důsledku neuváženého křížení ve snaze o co nejmenšího jedince).

Jorkšírský teriér

Jorkšír

Dnes především společenský psík, dříve pořádný lovec! Jorkšíři byli vyšlechtění pro lov hlodavců a svou roli plnili svědomitě. V současnosti svou energii vybije spíše při výletech nebo řadě psích sportů. I když budou po dovádění spokojeně chrupat na gauči, rozhodně to nejsou žádní peciválové.

Jorkšíři jsou zkrátka teriéři, čemuž odpovídá i jejich povaha. Občas si při výcviku postaví hlavu, ale jinak vše rychle chápou. A pokud je pro ně trénink zábavou bez křiku a stresu, pak v něm budou excelovat,“ říká Lucie Šámalová.

Na svou rodinu se tito psíci silně upínají. Děti mají rádi, jen je třeba potomky poučit, jak se k pejskovi chovat, aby mu omylem neublížili (ostatně to platí u všech malých plemen).

Podobná plemena: australský silky teriér

Bišonek

Bišonek

Nadýchaného bílého pejska potkáte na českých ulicích velmi často. Jedná se o skvělé psí společníky, kteří se rozhodně nezaleknou ani pořádné akce v podobě psího sportu nebo dlouhé procházky.

Bišonci jsou skvělými parťáky pro děti, se kterými dokáží dovádět celé hodiny. Samozřejmostí je správná socializace a poučení dětí. Při tréninku je potřeba být trpěliví, občas se totiž může stát, že si bišonek postaví hlavu. Ale správná pozitivní motivace u těchto pejsků dokáže zázraky. Učí se rychle a jsou nesmírně aktivní,“ doplňuje odbornice.

Tihle malí bílí psíci zaujmou na první pohled nadýchanou srstí. Počítejte s tím, že ta vyžaduje odpovídající a pravidelnou péči. Jinak se ale jedná o nenáročné pejsky, kteří umí spolehlivě vykouzlit úsměv na tváři snad každému.

Podobná plemena: havanský psík, maltézský psík, coton de tulear, toy pudl

Jezevčík

Jezevčík

Kdysi patřili k nejchovanějším psům u nás, v oblibě je měli především myslivci. Jezevčíci se totiž používali pro norování, tedy speciální druh lovu zvěře (např. lišek). Dnes jsou chováni stále častěji jako společníci.

Jezevčíci nejsou žádní peciválové, dokonce se ukazuje, že v současné době jejich zdraví doplácí na to, že jsou málo aktivní. Potřebují pohyb, dlouhé procházky, klidně i nějaký psí sport. Výjimkou jsou aktivity, kde je nutné skákání či chůze do a ze schodů – při těch trpí páteř těchto psíků,“ říká psí trenérka. Jak dodává, jezevčíci nejsou, co se výcviku týče, zrovna nejsnazším psím plemenem. Jsou pořádně tvrdohlaví a občas se prostě „seknou“. Ale se správnou motivací si nakonec dají říci.

Můžete si vybrat mezi jezevčíkem standardním, trpasličím, a dokonce i králičím. A aby toho nebylo málo, existují i varianta hladkosrstá, dlouhosrstá a hrubosrstá. Povahově jsou ale prakticky stejní – veselí, aktivní a hraví pejsci, kteří nezkazí žádnou legraci.

Pekingský palácový psík

Pekinéz

Pekinézové byli oblíbení hlavně v 90. letech minulého století, kdy jste je potkali prakticky na každém kroku. Dnes už je toto plemeno u nás trochu na ústupu, ale i tak ho nemůžeme opomenout.

Pekinézové jsou na první pohled typičtí gaučoví psíci, kterým stačí kratší procházky. I když s ním tedy žádné túry nepodniknete, budou vám dokonalými společníky. Jsou nejraději, pokud jsou se svou lidskou rodinou, na niž se silně fixují. Základní výcvik zvládají, ale vyžaduje to pořádnou dávku trpělivosti a pamlsků,“ říká psí trenérka.

Pekingští psíci mají rádi svůj klid, svého pána a nekonečné drbání a mazlení. Jako většina krátkolebých plemen mají často problémy s dýcháním v horkých dnech. Jejich srst vyžaduje pravidelnou péči, jinak se zacuchá.

Podobná plemena: japonský chin, shih-tzu, tibetský španěl

Papillon

Papillon

Pejsek, který své jméno získal díky svým uším podobným motýlím křídlům (ve francouzštině znamená papillon motýl).

Papillon dokáže překvapit – i když se jedná o na pohled křehkého psíka, skrývá se v něm duší sportovec, který zvládne psí sporty jako agility nebo dogdancing. Nuda není nic pro něj. Většinu ho baví i výcvik, je to chytrý pejsek, který nemá problém pochopit všechno, co po něm chcete. Jen pozor na křik, ten na papillona, jako ostatně na většinu psů, rozhodně neplatí,“ popisuje Lucie Šámalová.

Toto psí plemeno svou rodinu miluje a udělá pro ni první poslední, ale k cizím lidem bývá zpočátku nedůvěřivé. Ostatně jsou poměrně dobří hlídači – i když papillon vetřelce neodežene svým vzhledem, upozorní na něj pronikavým štěkotem.

Podobná plemena: ruský toy, pomeranian

Pražský krysařík

Pražský krysařík

Jak už jeho název napovídá, patří tento psík mezi tradiční česká plemena, navíc s dlouhou historií. Vyšlechtěný byl především k lovu hlodavců, dnes je z něho společenský pejsek, který ale není stavěný na dlouhé polehávání na gauči.

Krysaříci jsou mrštní, obratní a pracovití pejsci. Budou se nadšeně účastnit psích sportů včetně agility, rádi vás doprovodí na procházkách a výletech. Pokud už nebude stačit, jednoduše ho díky jeho velikosti do cíle donesete. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi chytré plemeno, není jeho výcvik příliš komplikovaný, hravě se zvládne naučit vše potřebné,“ popisuje odbornice.

Pražský krysařík není nijak náročný na péči. Má rád společnost své rodiny, nedoporučuje se ale často k úplně malým dětem – přece jen se jedná o velmi malého psíka, kterému by mohla batolata nechtěně ublížit.

Podobná plemena: trpasličí pinč, anglický toy teriér

Brabantík

Brabantík

Neboli grifonek brabantský je veselý a společenský pejsek, který bude nejšťastnější u své lidské rodiny.

Brabantíci jsou trochu komikové nejen svým výrazem, ale i povahou. Nemají rádi nudu, nejraději by celé hodiny trávili hraním a dováděním. Toho se dá využít i při výcviku – pokud bude psa bavit, naučí se vše bez jakýchkoli problémů,“ říká Lucie Šámalová.

Jak dodává, jsou brabantíci ideálními kamarády pro děti. Budou s nimi totiž nadšeně vymýšlet nejrůznější skopičiny. Skvěle obvykle vycházejí i s ostatními psy či jinými zvířecími kamarády v jedné domácnosti (samozřejmě při správné socializaci). Jsou také velmi komunikativní. Jen pozor, milují jídlo, takže mají často sklony k nebezpečné obezitě.

Podobná plemena: bruselský grifonek, belgický grifonek, opičí pinč

Mops

Malý pejsek se zamračeným výrazem, ale neustále veselou povahou. To je mops. Žádné sportovní výkony od tohoto psího plemene nečekejte, ale ani tak se s ním nebudete nudit.

Mopsové jsou dalším ze skupiny gaučových pejsků. Povalování na pohovce miluje, stačí mu většinou jen kratší procházky. Vzhledem k tomu, že se jedná o krátkolebé plemeno psa, nedělá mu zadýchávání dobře. Zvláště v letních dnech může mít potíže s dýcháním. Navíc chrápou a vydávají zvuky podobné chrochtání. Nicméně jsou to chytří psíci, kteří dokáží být trochu tvrdohlaví. To může lehce zkomplikovat výcvik, nicméně u nich většinou převáží láska k majiteli a nějakým dobrým odměnám a udělají, co se po nich chce,“ říká psí trenérka.

Právě láska k lidské rodině je pro mopsy typická – jsou na ní prakticky závislí a špatně snáší samotu. Milují být středem pozornosti, jsou skvělými parťáky pro děti, se kterými dokáží vesele dovádět celé hodiny.

Autorský článek / Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock