Chlupáči, 19. 8. 2023

Foto: ILYA ANTOKHIN / Shutterstock

Když se budeme bavit o nejpozoruhodnějších plemenech koček, jistě vás jako první napadne Sphynx, která nemá srst. Věřte ale, že není jediná „podivná“ kočka, kterou můžete ve světě i u nás potkat. Ačkoliv se tato plemena nemusí líbit každému, mají své věrné fanoušky. A pořád jsou to kočky, které jsou nesmírně přítulné.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Japonský bobtail

Japonský bobtail

Japonský bobtail je jedním z nejbizarnějších plemen koček pocházejících z Japonska. V čem je tahle kočka tak zajímavá? Na první pohled vás zaujme ocásek, připomíná totiž ten králičí. Bobtail je v Japonsku známý a velmi oblíbený po celá staletí a často se objevuje i v tradičním folklóru a umění.

Japonský bobtail je středně velký a štíhlý, krátkosrstý i s polodlouhou srstí. Jak název napovídá, nejpozoruhodnějším rysem plemene je jeho krátký ocásek, který je dlouhý asi 15 cm, stočený 8 cm. Ocas je stočený pevně a nejde natáhnout, na první pohled vypadá jako bambulka. Ačkoliv vás může zaskočit vzhledem je to mimořádně přítulné plemeno.

Munchkin

Munchkin

Munchkin je relativně nové plemeno, které se vyznačuje velmi krátkými končetinami, dlouhým tělem, ořechovými očima a trojúhelníkovýma ušima. Kočka má podobné vlastnosti jako normální domácí kočky. Obecně je popisována jako milá, hravá, na lidi orientovaná a inteligentní kočka.

Zdá se, že jejich krátké nohy ji nijak neomezují v pohybu a běhá a skáče jako běžná kočka. Munchkin může mít jakékoliv zbarvení. Existují krátkosrsté i dlouhosrsté kočky.

Skotská klapouchá kočka (Scottish Fold)

Skotská klapouchá kočka

Skotská klapouchá kočka odvozuje svůj název od jedinečného tvaru svých uší.  Jedná se o plemeno kočky domácí s genovou mutací, která ovlivňuje chrupavky a způsobuje, že uši se sklápějí dopředu a dolů, což kočce dodává „soví“ vzhled. Uši skotské klapouché kočky vypadají při narození rovně a normálně, ale přibližně po 21 dnech se začnou skládat.

Jsou to krátkosrsté kočičky, ale existují i dlouhosrstí jedinci. Jsou to obecně přátelské a mazlivé kočky. Nevadí jim ani jiná domácí zvířata.

Ukrajinský Levkoy

Ukrajinský Levkoy

Ukrajinský Levkoy je kočičí plemeno výrazného vzhledu s dovnitř sklopnýma ušima a řídkou až chybějící srstí. Kočka má v některých ohledech podobnost se Sphynxem. Je středně velká s podlouhlým tělem, které vypadá svalnaté i štíhlé. Má měkkou, pružnou pokožku, jejíž nadbytek vede k zvrásněnému vzhledu.

Ukrajinský Levkoy je jako plemeno stále relativně nové. První oficiální exemplář se narodil v lednu 2004. Jsou vytvářeny křížením nebo odchovem bezsrstých samic Donskoy se samci Scottish Fold metis.

Americký curl

Americký curl

Podobné uši jako skotská klapouchá kočka má i americký curl. Koťátka mají zpočátku uši normální, přibližně po týdnu se zvlní, pevné, trvalé zvlnění nastává až kolem 4. měsíce věku.

Americký curl, který bez pochyby patří mezi nejbizarnější plemena koček, se vyskytuje po celém světě, především je oblíbený ve Spojených státech, Španělsku, Francii, Japonsku, Rusku a mnoha dalších zemích.

Snowshoe

Snowshoe

Snowshoe je jedním z plemen koček, která pocházejí ze Spojených států amerických a které vzniklo v 60. letech. Přesto jsou snowshoe poměrně vzácné kvůli obtížnosti reprodukce, aby bylo dodrženo správného zbarvení a délka srsti. Snowshoe je křížencem americké krátkosrsté a siamské kočky.

Snowshoe jsou obecně láskyplné, temperamentní a jemné plemeno. Užívají si společnost lidí a jsou kompatibilní s dětmi a jinými mazlíčky. Tyto kočky jsou velmi společenské a učenlivé a svým majitelům projevují velkou oddanost a lásku.

Khao Manee

Khao Manee

Kočka Khao Manee nebo Khao Plort je vzácné plemeno koček pocházejících z Thajska, které má dávný původ. Jsou čistě bílé s krátkou, hladkou, těsně přiléhající srstí. Mohou mít modré, zlaté nebo obě barvy očí, respektive každé jiné. Jsou to svalnaté, atletické kočky a jsou považovány za aktivní, komunikativní a inteligentní.

Perská kočka

Perská kočka

Peršanka je velká až středně velká kočka s dobře vyváženým tělem a sladkým výrazem ve tváři. Má obrovskou kulatou hlavu, malé uši a poměrně krátký ocas. Jeho název odkazuje na Persii, dřívější název Íránu, kde se nacházejí podobné kočky. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno s krátkou  tlamičkou, postupem času se tato vlastnost stala extrémně přehnanou, zejména v Severní Americe.

Sphynx

Kočka Sphynx

Sphynx je původem z Kanady, jedná se o bezsrsté plemeno koček a je rozhodně nejznámější bizarní plemeno koček, které se již rodí bez srsti. V závislosti na úhlu pohledu je to buď okouzlující, exotické, nebo mírně strašidelně vypadající plemeno.

Ve skutečnosti je jejich kůže pokryta jemným chmýřím, které je jen stěží vidět pouhým okem. Pokožka Sphynx je díky své jemnosti často přirovnávána k příjemnému semiši. Tyto kočky mohou mít vousky a dokonce i obočí. Dalším pozoruhodným rysem tohoto plemene jsou vrásky. Ty by měly být nejvíce kolem ramen, mezi ušima a kolem tlamy.

Zdroj: Esther Verhoef Verhallen: Velká encyklopedie koček; vydalo nakladatelství Rebo; rok vydání: 2004; ISBN: 80-7234-300-9

Autor článku: Bára Tomášková; Foto: Shutterstock