Německá doga je obr, který se hodí i do bytu

Chlupáči, 3. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Zná ji asi každý. Německá doga je velice oblíbené psí plemeno, které si získá srdce všech příznivců citlivých psů v „drsné“ schránce. Tento chlupáč zkrátka mate tělem. Jaký vlastně je?

Velikán mezi psy

Německá doga

Německou dogu zkrátka nemůžete přehlédnout. V kohoutku tento obr měří až 90 centimetrů, což je v porovnání s jinými chlupáči opravdu úctyhodná velikost. Při pohybu vypadá německá doga ladně, je tomu tak zejména díky jejím dlouhým nohám a útlému pasu. Naopak hluboký hrudník dodává tomuto hafanovi majestátní mohutnost.

I když se jedná o psa obřích rozměrů, kupodivu dobře snáší pobyt v malém bytě. Hodí se tedy jak na klidnou zahrádku na vesnici, tak i do velkoměsta, avšak je třeba myslet na fyzické vybití. Doga potřebuje dostatek pohybu, a tak jsou pravidelné procházky samozřejmostí. Kvůli své velikosti často trpí na problémy s klouby, náchylná je i na torzi žaludku.

Velké srdce

Německá doga

Kromě velkého vzrůstu se doga vyznačuje i svým dobráctvím. I když může působit hrůzostrašně, ve skutečnosti se jedná o klidného a přátelského psa, který je laskavý k dětem i k ostatním zvířatům. Velkou trpělivost má zejména s menšími psíky, ke kterým přistupuje s chladnou hlavou, i když ji otravují, běhají kolem a „šikanují„. Německá doga si umí vytvořit velice silné pouto se svou rodinou, k cizím lidem pak bývá rezervovaná, odměřená a nedůvěřivá.

Hlídač i mazel

Německá doga

Právě nedůvěřivost k cizím lidem dělá z dogy dobrého hlídače. Svou rodinu se tento velký chlupáč snaží ochránit a zajistit tak klid a bezpečí. Nemusíte se však bát, že by se jednalo o zbytečně uštěkaného strážního psa. Naopak doga jedná s rozvahou a štěká jen tehdy, kdy je to opravdu potřeba.

I když doga vyniká svým smyslem pro hlídání a střežení, nehodí se k celoročnímu odložení na zahradě. Jednak má příliš krátkou srst na to, aby snášela tvrdé zimy, navíc potřebuje kontakt s lidmi, hlavně tedy se svou rodinou. Přítomnost lidí miluje, a i když se jedná o opravdu velkého hafana, s radostí se vám bude snažit stočit na klíně jako malé kotě.


Zobrazit diskuzi ke článku