Chlupáči, 22. 8. 2023

Foto: PushAnn / Shutterstock

Rodinný i pracovní pes, milující společník i ostrý hlídač. Všechny tyto podoby němečtí boxeři zvládnou. Jedná se o nenáročné psy, které s trochou trpělivosti hravě zvládnou i pejskaři začátečníci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Boxeři občas působí nepřístupně. Ale jen do té doby, než se jejich obličej roztáhne do širokého úsměvu. I když pro ně není problém ohlídat lidský majetek, jsou pro svou společenskost a překvapivou něžnost stále častěji využíváni jako rodinní psi.

Dobrácký obr

Německý boxer

Němečtí boxeři trochu klamou tělem. Patří k větším psům, jsou poměrně robustní a jejich výraz kvůli rozpláclému čumáku dokáže nahnat strach. Ale ve skutečnosti jsou to nesmírně přátelští hafani,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová. „Ostatně v poslední době je můžete vídat i jako canisterapeutické psy.“

Jsou velmi chytří a výcvik pro ně není problém. „Většinou je navíc i baví, s chutí se s vámi pustí i do nejrůznějších psích sportů. Milují dlouhé procházky, jsou to aktivní psi, které je potřeba unavit nejen fyzicky, ale i psychicky. Na druhou stranu se po dovádění se svým majitelem rádi rozvalí na gauči, kde dokáží vydržet celé hodiny,“ popisuje psí trenérka.

Jak dodává, všestrannost, inteligence a nenáročnost na péči z nich dělá ideálního kandidáta na velkého psa vhodného pro začínající pejskaře. „Ani u boxerů není dobré podcenit výcvik, nicméně na rozdíl od jiných plemen nemají komplikovanou povahu, která by začátečníkům mohla dělat při tréninku potíže,“ říká Lucie Šámalová.

Chůva i hlídač

Německý boxer

Díky své nenáročnosti se – na rozdíl od mnoha psích plemen podobné velikosti – skvěle hodí do i městského bytu. Zahradu sice ocení, ale rozhodně jen s přístupem dovnitř. „Velmi přilne ke své lidské rodině a o samotě nebývá rád. Do kotce či k boudě opravdu není vhodným plemenem,“ upozorňuje odbornice.

Ačkoli se dnes stále němečtí boxeři využívají jako pracovní psi, především ke hlídání objektů, stále častěji je najdete jako společenské či přímo rodinné psy. „Děti přímo milují, dokáží s nimi hodiny dovádět. Jsou k nim navíc překvapivě něžní,“ popisuje Lucie Šámalová.

Navzdory svému vzezření „drsňáků“ nejsou boxeři agresivními psy. Málokdy vyvolají konflikt – výjimkou může být situace, kdy se na jimi hlídaný pozemek dostane zloděj. Pak jsou připravení bránit své území.

Uslintaný jedlík

Německý boxer

Srst německých boxerů je krátká a nevyžaduje žádnou pokročilou péči. Vzhledem k tomu, že nemají podsadu, nebudete po bytě potkávat tak velké množství chlupů jako v případě jiných psích plemen. S čím ovšem musíte počítat, je množství slin, které německý boxer dokáže vyprodukovat.

Dobré je pamatovat i na to, že se jedná o velké jedlíky. Především ve vyšším věku pak mohou mít problémy s obezitou, která ohrožuje jejich zdraví. A na procházkách je třeba dávat pozor, aby v nestřeženém okamžiku „nesezobli“ něco, co nemají.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock