Chlupáči, 26. 8. 2023

Foto: Shutterstock

Velkých psů se někteří lidé bojí, ale popravdě - většina z nich jsou naprostí miláčkové a jediné, co vám od nich hrozí, je oslintané tričko. Psí obři jsou totiž ve skutečnosti velcí pohodáři, nemusejí si nic dokazovat a vše mají zkrátka na háku. Zároveň jsou loajální a chrání svoji rodinnou smečku, jsou chytří a obvykle se snadno trénují. Jaká plemena mezi ně patří?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Německá doga

Německá doga se může pochlubit výškou v kohoutku okolo 80 cm. K velkému tělu patří také vysoká hmotnost, dospělá doga může mít přibližně kolem 90 kilo, což už je teda pořádný mazlík. Tito psi jsou obecně jemní, hraví, přátelští a neuvěřitelně loajální. Jsou vhodní i pro rodiny s dětmi, svoji rodinu milují a chrání, vůči cizím lidem jsou ostražití.

Anglický mastiff

Anglický mastiff

Anglický mastiff dosahuje výšky v kohoutku kolem 76 cm, váhově mívá kolem 85 kilo. I tento psí obr je v rukou dobrého chovatele naprostý miláček. A je více než vhodný k dětem, s nimiž si rád hraje a mazlí se. A věřte, že ho ani nezaskočí, když si na něj dítě lehne. Zároveň je velmi ochranitelský, na to je třeba dát pozor, může razantněji chránit svoji rodinu.

Leonberger

Seznamte se s leonbergerem

Leonberger dosahuje výšky v kohoutku kolem 80 cm, hmotnost dospělého psa se pohybuje kolem 75 kilo. Plemeno leonberger pochází z Německa a jeho název je je odvozen od města Leonberg. Povahou je to věrný, inteligentní, přítulný a dobrý hlídací pes. Je to velmi oddaný společník a chrání celou rodinu, včetně těch nejmenších. Doslova potřebuje být součástí rodinného života. Přestože je dobrý hlídač, je k lidem přátelský. Zasahuje jen při ohrožení majitele nebo majetku.

Bullmastif

Bullmastif

Bullmastif dosahuje výšky v kohoutku kolem 66 cm, váhově kolem 60 kilo. Bullmastif byl především vyšlechtěn k hlídání, proto jsou jeho hlavními přednostmi vytrvalost, síla a rychlost. Věřte, že mít tohohle obra za zády není nic příjemného a rozhodně odradí každého nevítaného návštěvníka. Přesto bude i dobrým společníkem do rodiny. Bullmastif je plemeno, které patří do rukou zkušeného chovatele. Ačkoliv není těžké ho vycvičit, potřebuje hlavně důslednou výchovu.

Novofundlandský pes

Novofundlandský pes

Kanadský zástupce psích obrů může měřit v kohoutku okolo 74 cm a vážit kolem 65 kilo. Tito psi jsou známí svojí přátelskou, mírnou a hravou povahou. Jsou vyrovnaní a snášenliví, nemívají problémy s jinými domácími zvířaty, natož s dětmi. V jejich povaze je na prvním místě pomáhat a chránit – zejména děti.

Irský vlkodav

Irský vlkodav

Vlkodav dosahuje výšky v kohoutku kolem 80 cm, váhově kolem 55 kilo. Historicky se irští vlkodavové zúčastňovali bitev a lovů. V moderní době jsou především domácími mazlíčky a hlídacími psy. Zachovali si některé lovecké a ochranné instinkty, proto obecně potřebují více prostoru a cvičení než některá z ostatních obřích plemen.

Autorský článek / Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058

Autor článku: Bára Tomášková; Foto: Shutterstock