Chlupáči, 18. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Také vás zaujal roztomilý outloň a přemýšlíte, zda si ho nepořídit jako mazlíčka? Raději si svůj nápad ještě rozmyslete. Virální videa, jejíchž hlavními aktéry jsou roztomilí outloni, se těší na internetu velké oblibě a lidé je s radostí dál sdílejí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Tato zvířátka jsou vskutku na první pohled chlupáčci k zulíbání a jeví se jako ideální domácí mazlíci. Opak je ale pravdou.

Mazlení = týrání

Mazlení rovná se týrání? Zní to zvláštně, že? Ale outloni opravdu u mazlení velice trpí. Jedná se o nadmíru plaché zvíře, které k člověku nemá absolutně žádnou důvěru a při manipulaci má strach o svůj život. Lidé jej schválně lechtají v podpaží, protože outloň roztomile zvedá ručičky do vzduchu. Jemu se to ale nelíbí, ani jej to nelechtá. Zvedá končetiny z toho důvodu, že je vystrašený a snaží se bránit tím, že shromažďuje toxický a silně zapáchající sekret ze žláz, které se nacházejí na loktech. Tento jed v případě ohrožení olíznou a nepřítele kousnou, čímž mu vpraví jej do těla.

Poloopice milující tmu

Outloň váhavý je nočním tvorem, je tedy aktivní hlavně v noci a denní světlo mu nedělá dobře. Záření mu dokonce působí bolest očí, jelikož jsou jeho sítnice uzpůsobeny na dokonalé noční vidění. Přes den spí tohle stvoření ve velice zvláštní poloze, kdy se schoulí do klubíčka s hlavou mezi stehny.

Život v kleci není nic pro ně

Ač se na první pohled jeví outloni jako líná a nepohyblivá zvířata, přes noc dokážou urazit neuvěřitelné vzdálenosti. Navíc jsou brilantními lezci po členitých větvích. Pohyb k životu potřebují, a tak je více než jasné, že život v malé kleci pro ně není vhodný.

Převoz a překupníci

Outloni se bohužel v klecích nejen chovají, ale i převážejí dlouhé stovky kilometrů, kdy je s nimi zacházeno opravdu hrubě. Obchodníci s outloni manipulují jako se zbožím, hází s klecemi a neohlížejí se na základní fyziologické potřeby těchto zvířat. Mnoho z nich v těchto hrůzných podmínkách bohužel zahyne. Ti, kteří přežijí, podstoupí kruté odštípnutí špičáků, aby nikoho neohrozili kousnutím.

Konec podporování

Je potřeba rozšířit informace o nevědomém podporování týrání těchto fascinujících tvorů do povědomí široké veřejnosti, aby bylo zřejmé, že outloň nechce být domácím mazlíčkem. Kvůli šíření zdánlivě roztomilých videí se chov outloně zpopularizoval do takové míry, že se kvůli černému trhu a jejich ilegálnímu prodeji dostali tito tvorové mezi obecně ohrožená zvířata podle červeného seznamu.

Organizace na ochranu zvířat International Animal Rescue dokonce založila program zvaný „Tickling is Torture“, což znamená „Lechtání je mučení“.

Autor článku: Andrea Veselá