Patterdale teriér je doma anděl, venku ďáblík

Chlupáči, 28. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Malý neposeda, který se v lese neztratí. To je patterdale teriér, psík s duší lovce. Zajímá vás, jaký tento chlupáč je? Hodí se právě pro vás?

Malý, ale svalnatý

Patterdale teriér

Ačkoliv patterdale teriér měří kolem 35 centimetrů v kohoutku, svou energií a fyzickou zdatností vydá za dva. Jedná se o dobře stavěného psa, který umí využít svoje svaly k akceleraci a rychlosti. Má široký a dobře osvalený krk a silné čelisti, což z něj dělá malého gladiátora, který se s chutí vrhne do nory. Právě kvůli norování je jeho hrudník užší, aby se vešel i do užších skulin.

Sportovec a lovec

Patterdale teriér

Není teriér jako teriér. Patterdale teriér se vyznačuje kontrastem mezi ovladatelností a vášní pro lov. Oproti jiným teriérům je s ním snazší manipulace, a proto je oblíbeným kolegou myslivců. V myslivectví uplatní své silné lovecké pudy a vlohy pro tuto činnost, jako například odvážnost, hbitost a vytrvalost. Tento silný a sebevědomý psík neváhá v noře kořist zpacifikovat nebo vyhnat. Kromě silné sebedůvěry, odhodlanosti, neohroženosti a zápalu má vysoký práh bolesti, a tak šrámy, ke kterým přijde při šarvátkách se zvěří, příliš neřeší. Jizvy a zranění z lovu pak nejsou ani překážkou na výstavách.

Ačkoliv je lov – norování pro tohoto chlupáče ideální činností, neznamená to, že se s ním nemůžete věnovat i jiným aktivitám. Právě naopak! Patterdale teriér je jako stvořený pro psí sporty, takže z něj může být mistr v agility nebo flyballu, svoje lovecké pudy a rychlost pak zúročí i v coursingu. Rád vás doprovodí na procházkách přírodou, túrách a výletech.

Doma anděl, venku ďáblík

Patterdale teriér

V domácím prostředí, takzvaně v klidném režimu, je patterdale milým společníkem, který si užívá přítomnost své rodiny. Jako správný rošťák vymýšlí i doma lumpárny a prahne po nějaké aktivitě, a tak potřebuje dostatek pozornosti. To je však nic v porovnání s tím, jak se umí tento lumpík chovat venku. Dává jasně najevo svou radost z volného pohybu, rád zkoumá okolí a vyráží na lov, krom toho „dělá ramena“ na ostatní psy, a tak by se mu měl páníček věnovat i na procházkách a unavit ho nejen fyzicky, ale i psychicky. Pattík rád pracuje a výcvik je mu blízký, a tak může být trénink ideální společnou činností. Další možností je aportování, které teriéři obecně velice zbožňují. A pokud se s ním chcete věnovat myslivosti, bude v sedmém nebi!


Zobrazit diskuzi ke článku