Chlupáči, 28. 8. 2023

Foto: Vera Reva / Shutterstock

Peruánského naháče potkáte na českých ulicích poměrně zřídka. Přitom se jedná o chytrého a aktivního psa, který miluje mazlení a bude s vámi šťastný i v malém městském bytě. A díky chybějící srsti jej jistě ocení i lidé s lehčí alergií!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Naháčův neobvyklý vzhled zaujme na první pohled. Potkat ho můžete jak zcela bezsrstého, tak i s několika chomáčky chlupů.

Podceňovaný sportovec

Peruánský naháč

Peruánští naháči patří k pejskům, které je snadné podceňovat. „Působí poměrně zranitelně a také budí dojem, že se nejspíš nejraději celý den válí v peřinách. Ale ve skutečnosti se jedná o aktivního psíka, který miluje pohyb. Určitě je třeba vyrazit s ním minimálně na jednu delší procházku denně. A pokud máte možnost a čas, ocení také některý ze psích sportů,“ popisuje pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová a dodává, že peruánští naháči často vynikají například v dogdancingu nebo v agility, kde mohou ocenit svou rychlost a mrštnost.

Co se základního výcviku týče, nemá s ním tento pes žádný problém a velmi dobře chápe všechny povely. Občas se ale může stát, že si postaví hlavu – pak je třeba obrnit se trpělivostí. Tihle naháči jsou velké citlivky a nátlak, křik nebo tresty snášejí opravdu špatně,“ varuje odbornice.

I přesto doporučuje být při výcviku důslední. Peruánský naháč totiž bez jasných hranic rád přebere velení v celé rodině.

Tichý mazel

Peruánský naháč

Celkově jde ale o bezproblémového pejska, který je své lidské rodině velmi oddaný. Ostatně v některých zemích se díky své přátelské povaze využívá peruánský naháč také na canisterapii,“ říká Lucie Šámalová.

Tento exoticky vypadající psík také přímo zbožňuje mazlení a po celém dni a pořádné procházce bude nejšťastnější, když se k vám bude moci přitulit a užívat si drbání.

Zajímavostí je, že se jedná o plemeno, které jen výjimečně štěká. „Jen pokud se mu něco nezdá, upozorní na nesrovnalost štěkotem. Jinak ale patří k obecně tichým psům,“ doplňuje psí trenérka.

Psík do bytu

Peruánský naháč

Není žádným překvapením, že se peruánský naháč nehodí k delšímu pobytu venku. Zahrádku ocení jako možnost výběhu, ale zůstávat na ní celý den pro něj není. Jednak by o samotě strádal, jednak jej absence srsti předurčuje k pobytu doma.

Počítejte s tím, že budete muset pejska pravidelně koupat a v létě je nutné ošetření kůže opalovacím krémem. Vzhledem k tomu, že peruánský naháč rychle prochladne, počítejte s nutností oblečku již od podzimu (a v zimě se poohlédněte po zatepleném oblečku).

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock