Pes cane corso je obří silák, který umí být i pořádný mazel

Chlupáči, 12. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Majestátné molossoidní plemeno vyznačující se výjimečnými vlastnostmi. O kom je řeč? O cane corso, psovi, ve kterém se snoubí síla s láskou, odvaha s citem a bojovnost s hravostí. Život s tímto hafanem však není pro každého – potřebuje totiž pochopení, trpělivost a pevné, avšak láskyplné vedení.

Odvážný silák

Cane corso

Cane corso je opravdový svalovec mezi chlupáči. Může vážit až 50 kilogramů, a i když se na první pohled může zdát, že je jeho pohyb těžkopádný, umí překvapit svou hbitostí a rychlostí. Má totiž velice dobře osvalený trup a krk, široká ramena a silné končetiny. Jeho mohutnost společně s vážným výrazem a velkými čelistmi působí opravdu strašidelně, což lidé často využívají pro odstrašení případných zlodějů a útočníků. Cane corso se tedy hodí zvláště jako strážní pes a v obranách bude vynikat.

Pokud přemýšlíte nad pořízením tohoto silného psa, počítejte s tím, že potřebuje dostatek pozornosti a pohybu. Již od štěněte je nutné věnovat výchově a výcviku mnoho času, stanovit psovi řád a pravidla a být mu náležitou oporou. I když tento hafan působí jako pořádný tvrďák, rozhodně nesnese tresty a násilí. Naopak potřebuje citlivý přístup s pevnou rukou a pozitivní motivací. Z těchto důvodu se nedoporučuje do rukou začátečníků.

Společník a mazel

Cane corso

Tento chlupáč si umí vytvořit velice silné pouto se svojí rodinou a je schopen ji náležitě chránit a bránit před nebezpečím. I když je cane corso výborným hlídačem, nehodí se k celoročnímu pobytu venku, a to nejen kvůli krátké srsti, ale i kvůli potřebě kontaktu s člověkem. O samotě v kotci, na dvoře či zahradě bude tento psí obr strádat. Je totiž rád ve společnosti se svými pány, rád se mazlí, hraje si nebo odpočívá, a to i s malými dětmi, se kterými vychází dobře. Je však potřeba myslet na to, že mezi psem a dítětem může nastat nějaké nedorozumění, a tak je dohled dospělého samozřejmostí. Ideální je socializace již ve štěněčím věku společně s pozitivním přístupem s jasně danými pravidly. To platí nejen pro soužití s dětmi, ale jinými domácími mazlíčky či cizími lidmi. Tento pes svou rodinu miluje, ale k ostatním je nedůvěřivý. Neznamená to však, že by bezdůvodně útočil. I když se jedná o velice silné zvíře, musí mít pádný důvod k tomu svou sílu použít.

Z cane corso může být ideální parťák na procházky a výlety, pohyb totiž potřebuje „jako sůl“. Přeci jen se jedná o velkého psa, který je navíc velice inteligentní, a tak má velice brzy sklony k nudění. Proto je potřeba unavit jej nejen fyzicky, ale i psychicky. Toho můžete docílit trénováním povelů, výcvikem, psími hlavolamy a hračkami nebo kynologickými aktivitami.


Zobrazit diskuzi ke článku