Chlupáči, 13. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Roztomilé malé zvířátko ideální i pro začínající chovatele. Řeč je o pískomilech, kteří nejsou nijak nároční na péči a dopřejí vám mnoho zábavy při jejich pozorování.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zvířátko z pouště

Pískomil

Tento rozkošný tvor si své jméno opravdu zaslouží – písek totiž ve skutečnosti doopravdy miluje, rád v něm hrabe, koupe se a tvoří různé chodbičky, skrýše a nory. Proto bychom měli při vybavování příbytku pro pískomila myslet i na dostatečně prostornou misku, kam speciální písek umístíme. Právě z důvodu vášnivého hrabání je pro pískomila ideálním domečkem terárium či akvárium, z klece by vyhazoval podestýlku všude kolem. Tento živočich nepotřebuje k životu příliš mnoho vody, ale napáječka s čerstvou vodou je samozřejmostí.

Není samotář

Pískomil

Pokud přemýšlíte nad pořízením tohoto zvířátka, rozhodně sáhněte po páru či skupince. Jako jedináček by pískomil velice strádal, jelikož se jedná o společenského tvora, který ve skupině udržuje hierarchii i sociální vztahy. Pořídit můžete jak dvě samičky nebo dva samce, tak i smíšenou skupinku. Někteří jedinci si nemusejí navzájem takzvaně „sednout“, a tak je lepší vybírat zvířátka z jednoho vrhu či skupiny, která sdílela společné obydlí již u chovatele. V případě párečku počítejte s rychlým rozmnožováním, proto raději volte zvířata stejného pohlaví.

Na mazlení jej neužije

Pískomil

I když by jemný a hebký kožíšek pískomila sváděl k pomazlení, nejedná se o zrovna kontaktní zvířátko. Při neopatrné manipulaci může navíc pískomil ztratit svou chocholatou špičku ocásku, podobně jako to dělají ještěrky v případě ohrožení.

Tento neposeda mnohem raději pobíhá po svém teráriu a skotačí s ostatními kamarády. Při těchto radovánkách je můžete celé dlouhé hodiny sledovat. Jelikož se jedná o tvora se zvláštním režimem spánku, nemusíte se bát, že byste jej nezastihli aktivního. Pískomilové totiž spí i bdí v krátkých intervalech, a tak je během dne uvidíte vzhůru hned několikrát. Z tohoto důvodu se jedná o bezvadného domácího miláčka, kterého si děti hned oblíbí. Kdo by rád nesledoval roztomilou rodinku při každodenních radostech.

Autorský článek

Další info: Gerbil care; 10 Things to Know About Keeping a Gerbil as a Pet

Štítky: hlodavci

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock