Chlupáči, 8. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Pokud hledáte kamaráda na běhání, co takhle toho čtyřnohého? Máme pro vás plemena, které vás rozhodně v běhu nezklamou, a navíc z vás budou skvělí kamarádi. Běhat se psem je mnohem zábavnější než běhat sám, tak proč si nepořídit vhodného parťáka. Jaká plemena patří mezi ty nejvhodnější?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ne všichni psi jsou vhodní k pravidelnému běhání. Dokonce je tím můžete ohrozit – stejně jako u lidí jim hrozí přehřátí, opotřebení kloubů, které může vést až k úrazu. Zkrátka jsou plemena, které jsou více než vhodná na pravidelné sportovní aktivity.

Základní pravidla

Vždy buďte opatrní, když budete běhat se svým psem, bez ohledu na plemeno. Mějte u sebe dostatek čerstvé vody pro oba a podle potřeby provádějte přestávky. Pokud se vám na vašem mazlíčkovi nebude něco zdát, raději uberte tempo a procházkou se vraťte domů.

A jaká jsou vhodná plemena? Těchto několik plemen jsou zdatní, vytrvalí běžci a zároveň jsou skvělými čtyřnohými kamarády. ¨Najdete mezi nimi i vy svého favorita?

Výmarský ohař

Výmarský ohař

Výmarský ohař je robustní, statný lovecký pes německého původu a už tento popis ho řadí do pomyslné sportovní skupiny. Díky své rychlosti a vytrvalosti jsou ideálními partnery na krátké i dlouhé tratě. Poměrně dobře snášejí teplo a ve skutečnosti během toho, co vy se potíte a jedete na doraz,; oni si stále užívají radostného pobíhání. Tomuto plemenu naopak málo pohybu a aktivit škodí, je to zkrátka lovecký pes a energie má na rozdávání.

Maďarský ohař krátkosrstý

Maďarský ohař krátkosrstý

Další vhodné plemeno je též ze skupiny loveckých psů, vyniká vytrvalostí a rychlostí. Dobře snáší teplo a jeho základním povahovým rysem je to, že se velmi rád drží svého majitele, což je nejen při běhu velmi dobrá vlastnost. V tomto plemenu najde nejen skvělého parťáka na běhání, ale také věrného přítele.

Dalmatin

Dalmatin

Do třetice vás možná překvapí dalmatin, který je původně chorvatského původu. Toto plemeno má ve skutečnosti ke sportu velmi blízko, potřebuje hodně pohybu a aktivit, aby byl spokojený. Historie tohoto plemene není známá, ale je jisté, že dalmatini potřebují zůstat aktivní a být stále zaneprázdněni. Kdysi byli používáni jako takzvaní „kočároví psi“ nebo „trenéři“, kteří běhali vedle vozů tažených koňmi. V 19. století byl dalmatin používán jako pomocník hasičských oddílů k ovládání koní tahajících hasičskou stříkačku.

Border kolie

Border kolie

Border kolie je jedno z nejchytřejších psích plemen. Pochází z Velké Británie a je to pastevecký pes, který odedávna pomáhal při nahánění stáda. Tato rasa je přímo stvořena pro rychlý dlouhotrvající běh, navíc je velmi inteligentní a učenlivá. Pokud chcete, aby měl z pohybu radost i váš čtyřnohý kamarád, měňte často trasu, Borderka má ráda výzvy, takže trasa hustým lesem jí udělá velikou radost. Co se týče snášení vyšších teplot, buďte obezřetní, Border kolie má velmi hustou srst, proto se jí lépe poběží ve stinném prostředí a v ranních či pozdních večerních hodinách. Buďte obezřetní, aby u vašeho čtyřnohého parťáka nedošlo k přehřátí organismu.

Australský ovčák

Australský ovčák

Další inteligentní člen ze skupiny ovčáků, je velmi rychlý a obratný Toto plemeno je vhodné na dlouhé náročné běhy. Zároveň se jedná o psa, který touží po duševní a fyzické stimulaci. Vyhněte se dlouhým trasám zejména v horkých dnech, protože jejich delší srst má raději nižší teploty. Australští ovčáci jsou chytří, věrní a plní energie, což z nich činí skvělé společníky a parťáky na běhání.

Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback

Tento velký, svalnatý pes byl původně chován v Africe k lovu lvů. Dnes si plemeno zachovalo svoji obratnost a vytrvalost. Většina rhodéských ridgebacků zvládne poněkud dlouhé trasy i v teplejších dnech. Snadno se také naučí běhat vedle kola. Má-li dostatek pohybu doma, bude klidný. Další výhodou je jeho krátká srst.

Teriéři

Jack Russel teriér

Pokud toužíte spíše po menším čtyřnohém páťákovi, můžete se po rozhlídnout i v říši teriérů, ale pozor, ne všichni teriéři jsou skvělí běžci. Nicméně, mnoho z nich jsou malí, energičtí psi, kteří mají rádi dlouhé trasy. Chcete-li menšího psa jako svého běžeckého parťáka, vhodným plemenem bude například jack russell, parson russell nebo krysí teriér. Pokud dáváte přednost většímu teriérovi, zvažte erdelteriéra.

Pokud jsme u teriérů, nesmíme opomenout ani amerického stafordširského teriéra, anglického bulteriéra a stafordširského bulteriéra. Tato plemena mají také spoustu energie, ale nemají mnoho vytrvalosti ani tepelnou toleranci, jsou vhodná spíše na kratší trasy v chladnějším počasí. Jejich tělo se velmi rychle zahřeje.

Chrti

Ruský chrt

Pokud je vaší specializací sprint, může být vhodným parťákem například chrt. Jejich rafinované tělo je perfektně navrženo pro sprintování, a navíc ho naprosto milují. Nejrychlejší plemeno chrta dokáže vyvinout rychlost až 72 km/h, takže rozhodně nezůstane pozadu, spíš naopak. chrty musíte k pohybu vést, jinak z něj vychováte i dobrého gaučového povaleče. Obecně platí, že chrti mají také velmi malou zásobu tuku, a proto dobře netolerují chladné teploty. Konkrétní vhodná plemena jsou například anglický chrt, vipet, barzoj, saluki  a sloughi.

Štítky: psí plemena

Autor článku: Lenka Šmídová; Foto: Shutterstock