Chlupáči, 10. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Ušatý lovec se zajímavým kožíškem a jedinečnou povahou. Řeč je o porcelaine, nepříliš známém chlupáči, který vás překvapí nejen svým pojmenováním. Pojďme se na něj podívat zblízka!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Lesklá srst

Porcelaine

Proč porcelaine? Právě kvůli srsti, jelikož srst tohoto elegána ohromí okolí svým leskem a jemností. Jedná se o krátký hladký kožíšek světlé barvy, a i když se může nabízet, že by měl být porcelaine celý bílý, není to žádoucí. Naopak jsou pro něj typické béžové či oranžové skvrny, a to nejčastěji v oblasti uší.

Tato chlouba nevyžaduje tolik péče, jak se může zdát. Jelikož se jedná o krátkou srst, nehrozí zacuchání ani zachytávání nečistot, a tak je potřeba počítat pouze s kartáčováním, zvláště v období línání.

Lovec aristokrat

Porcelaine

V porcelaine se mísí srdce oddaného společníka s vlastní důstojností společně s divokou duší lovce. Doma je velice klidný a rozvážný aristokrat, který si rád vše promyslí, venku se zase řídí svými loveckými pudy a neváhá vydat se za běžící zvěří. Z tohoto důvodu je ideálním společníkem pro myslivce, kteří hledají vytrvalého běžce s výrazným hlasem. Jakožto rodinný mazlík najde uplatnění v takové rodině, kde dostane pochopení a prostor pro zúročení svých fyzických schopností a výborného čichu. Na dlouhých procházkách je třeba myslet na jeho pudy a mít jej pod kontrolou, jinak hrozí, že v lese ztratí hlavu a zaběhne se. Oproti jiným loveckým psům je však dobře ovladatelný a poslušný.

Věrný a citlivý

Porcelaine

Druhou tváří tohoto krásného lovce je role rodinného společníka. Porcelaine umí být přátelský a něžný ke všem členům domácnosti, dobře vychází s dětmi i jinými psy. I když je venku rychlým, hbitým a vytrvalým běžcem, doma se nemusíte obávat jeho neposednosti. Naopak se jedná o klidného rozvážného psa, který je i malinko rezervovaný. Neznamená to však, že by s ním byla nuda. Je hravým a dokáže nosit míček nebo skotačit po zahradě celé hodiny. Jeho oddanost ke všem členům rodiny oceníte nejen při pohledu do jeho láskyplných kukadel, ale i v případě ohrožení, kdy neváhá své pány náležitě bránit.

Autorský článek

Další info: American Kennel Club

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock