Portugalský vodní pes miluje pohyb a svobodu

Chlupáči, 9. 10. 2020

Foto: Shutterstock

Psí krasavec jménem portugalský vodní pes. Že vám toto jméno nic neříká? Nevěšte hlavu, společně se na toto plemeno s jedinečnou povahou i vzhledem podíváme pěkně zblízka!

Vlny a kudrlinky

Na první pohled si u portugalského vodního psa všimnete jeho zakroucené srsti, která mu dodává náležitou roztomilost a „rošťáckost“. Existují přitom dvě varianty – delší srst, která elegantní tvoří vlny, a pak kratší kožíšek složený z drobných kudrlinek. Důležitou informací je skutečnost, že tento hafan nemá podsadu, a tak nelíná. Nemusíte se tak obávat chomáčů chlupů všude po bytě a srsti nalepené na oblečení.

Portugalský vodní pes

Chlouba v podobě krásného a lesklého kožíšku vyžaduje náležitou péči. Srst je nutné pročesávat a zbavovat pejska chuchvalců a nečistot, nevyhnete se ani stříhání. Výstavní jedinci se pak neobejdou bez úpravy do lvího střihu.

Sportovec tělem i duší

Pokud hledáte chlupáče, který zvládá různorodou fyzickou aktivitu, může být portugalský vodní pes tou správnou volbou. Miluje totiž pohyb, a tak nepohrdne žádnou akcí. Jelikož je plavání jeho velkou vášní, ocení časté výlety k rybníku, kde bude moci aportovat věci z vody. Stejně tak vás s radostí doprovodí při běhu nebo turistice, je vhodný i na většinu psích sportů.

Portugalský vodní pes

Vynikat bude například v agility nebo flyballu, kde uplatní svou rychlost, obratnost a motivaci. Je to chytrá hlavička, a tak se naučí i mnoho různých triků a psích kusů, při jejich plnění však mnohdy může přemýšlet, zda se mu to vyplatí. Díky vysoké inteligenci je totiž značně vychytralý.

Věrný, ale svobodný

Portugalský vodní pes má úžasný vztah k lidem, bude respektovat a milovat všechny členy rodiny, což znamená, že dobře vychází i s malými dětmi a jinými mazlíčky. Důležitá je však včasná socializace a správné vedení obou stran. Díky přátelské povaze z něj může být úspěšný canisterapeut, který bude rád pracovat pro dobrou věc.

Portugalský vodní pes

Co se týče poslušnosti, tento psík často uznává jednoho pána, ke kterému vzhlíží, a tak to může s ostatními rodinnými příslušníky trochu zaostávat. Při výchově a výcviku potřebuje pevnou, avšak laskavou ruku, dostatek pochopení a trpělivosti. Nejspíš z něj nebudete mít uspořádaného psího vojáka, co uposlechne vždy na sto procent, zato vás překvapí svou vynalézavostí a osobitou povahou. Má rád svobodu a hojně využívá vlastní uvážení.


Zobrazit diskuzi ke článku