Chlupáči, 5. 12. 2023

Foto: Bilanol / Shutterstock

Pro mnohé je potkan symbolem škůdce, který přenáší nemoci. V dnešní době se z tohoto inteligentního hlodavce však stává stále oblíbenější mazlíček. A není se čemu divit, potkani dokážou být nevídaně přítulní a hraví společníci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pozornost a kamarádi

Potkan

Pokud si chcete pořídit potkana, nezapomínejte na to, že se jedná o velice společenské zvíře, které bude potřebovat dostatek vaší pozornosti. Jestli mu ji nebudete moci poskytnout, můžete pořídit rovnou více potkanů najednou. Dobře se snášejí jedinci stejného pohlaví, což oceníte převážně v případě, kdy nechcete mláďata.

Prostor a zábava

Potkan

Potkani rádi skotačí a dovádějí, a tak jim uděláte velikou radost, pokud jim do klece dáte různé prolézačky a úkryty. Milují ale i válení a odpočinek, k čemuž jim dobře poslouží například hamak. Tento závěsný pelíšek je mezi potkany velmi oblíbeným místem ke spánku.
Potkana lze naučit i mnoha kouskům, dokonce se s ním můžete věnovat i agility, tedy závodům, kdy potkánek překonává různé překážky. Pokud je váš mazlík z chovné stanice, může se stát i šampionem na některé z výstav.

Mazlení

Potkan

Na rozdíl od jiných hlodavců jsou potkani k člověku velice kontaktní a rádi se přijdou pomazlit. Záleží samozřejmě na socializaci a vašem přístupu. Obecně bývají mazlivější samečci, ale záleží i na povaze každého jedince. Potkani od dobrého chovatele budou mít předpoklady ke snadné a rychlé socializaci.

Pestrá strava

Potkan

Tito hlodavci vyžadují různorodou potravu, díky které budou dobře prospívat. Jsou schopni pozřít téměř cokoli, a tak je na majiteli, aby na jídelníček dohlédnul. Potkan potřebuje kvalitní směs obilovin i živočišné bílkoviny. Dopřát mu můžete jak zeleninu, tak maso, mléčné výrobky nebo vejce. Vyhněte se kořeněným a slaným pokrmům, příliš cukru a tuku potkanům také nesvědčí.
Jelikož potkanům neustále dorůstají zuby, musí si je o něco obrušovat. Proto jim do klece umístěte větve, dřevěné hračky nebo pamlsky, které by mohli okusovat.

Mezi potkanem a majitelem často vznikne nevídané pouto. I když se dožívají pouze dvou až tří let, během této doby dokážou do vašeho života přinést mnoho radosti a lásky.

Autorský článek

Další info: Keeping and Caring for Pet Rats; 5 Useful Reasons To Own A Pet Rat For The First Time; Fancy Rats: The Most Important Basics for Ownership

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock