Psí plemena, která jsou ideální pro seniory

Chlupáči, 26. 8. 2020

Foto: Shutterstock

Přemýšlíte, že si pořídíte pejska nebo vybíráte něco pro vaši babičku či dědečka. Máme pro vás seznam několika mírumilovných plemen, kteří budou skvělými parťáky do života, jak aktivnějším seniorům, tak i těm méně aktivním.

Pokud vaši prarodiče nejsou extrémně aktivní na svůj věk a mají rádi už svůj klid, poohlédněte se po nějakém menším plemenu. Chce to pejska klidného, snadno ovladatelného a také ne příliš těžkého. Uvědomte si, že pejska je třeba také čas od času umýt, utřít mu packy, vzít ho k veterináři a podobě. Takže vaše stará babička asi nemůže táhnout dogu do vany…

Také byste se měli zamyslet nad tím, jestli vaši „staříci“ zvládnout péči o malé a zvídavé štěňátko, což pro ně může být zbytečně stresující. Takže není od věci podívat se i po pejskovi z útulku, nebo jestli někdo pejska nedaruje do dobrých rukou.

A jaké jsou vhodná plemena pro seniory?

Bichon Frisé

Bišonek je malý roztomilý radostný a láskyplný pes, který je skvělým společníkem. S průměrnou hmotností asi 3 až 5 kg, je toto malé plemeno extrémně snadno ovladatelné pro většinu lidí. Bichon je krotké a citlivé plemeno. Bišonek je společenské plemeno. Potřebuje být se svými páníčky a neustále jim dokazovat svou lásku a oddanost. Bude se vás snažit doprovázet skutečně všude.

Kavalír King Charles španěl

Kavalír je láskyplný a adaptabilní. Jedná se o malého psa, který je nejšťastnější, když se může doslova přilepit na svého majitele. Toto plemeno průměrně váží 6 až 8 kg a je snadno ovladatelné a sportovně nadané. Kavalír se rád vydá na delší procházku, ale bude se i klidně celý den povalovat na gauči.

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček rozveselí i ty největší mrzouty, patří mezi nejvíce veselé psí plemeno ze všech. Jsou to kompaktní, svalnatí a aktivní psi. Nicméně, váží 8 až 14 kg, a přesto jsou stále ovladatelní. Přestože mají hodně energie, nemají dostatečnou vytrvalost. Mírné denní cvičení je pro toto plemeno obvykle správné. Potřebují ale správnou péči o srst, jsou náchylní k různým kožním problémům. A pozor mají sklon k obezitě.

Maltézský psík

Stejně jako bišonek je maltézák typickým „malým bílým chlupatým psem„. Toto plemeno si bude užívat v klíně svého majitele a chodí rád na krátké a nenáročné procházky. Váha plemena se pohybuje od 3 do 4 kg, takže manipulace a ovladatelnost je velmi snadná. Tohoto roztomilého chlupáče můžete nosit i v tašce.

Welsh Corgi Pembroke

Toto plemeno má oblíbené samotná královna Alžběta II. a není se čemu divit, je to vynikající a věrný společník. Pokud chcete malého až středně velkého psa, může být corgi to pravé pro vás. Váží 10 až 12 kg a poměrně snadno ho lze vycvičit, jsou to velmi chytří psi. Toto plemeno ale není vyloženě gaučový povaleč, přesto mu postačí pravidelné procházky.

Pomeranian neboli pomořan

Dalo by se říci, že tohle je pejsek do kabelky, váží od 2 do 3 kilo a je to zkrátka miláček. Toto plemeno vám bude láskyplným a šťastným společníkem. Toto plemeno bude spokojené ve vašem klíně a na hraní mu stačí pár hraček a pohodová procházka.

West highland white teriér neboli westík

Zde je poslední „malý bílý chlupáč„, který je třeba zvážit. Westíci jsou vynikajícími společníky a jsou velmi snadno ovladatelní. Váží 6 až 7 kg (samec může mít až 10 kg) přesto je to malé plemeno, ale není tak křehké jako pomořan nebo maltézák. Westík sice potřebuje pravidelnou péči o srst, ale jinak nic náročného. Má přátelskou povahu, je snadno ovladatelný a bude skvělým parťákem na procházku i lenošení.


Zobrazit diskuzi ke článku