Chlupáči, 6. 1. 2024

Foto: otsphoto / Shutterstock

Pokud pokukujete po přátelské a zároveň ušlechtilé kočičce, plemeno ragdoll vás jistě ihned okouzlí. Tyto kočičky jsou velice oblíbené právě díky své mírné povaze a nenáročné péči.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Velká tělem i duší

Ragdoll

Ragdoll je středně velké plemeno kočky, které působí velkým a mohutným dojmem. A není se čemu divit, ragdoll totiž zaujímá druhou příčku v kategorii největší kočka, a to hned za mainskou mývalí. Rozdíl ve velikosti i váze je mezi samcem a samicí poněkud výrazný. Kočičky mohou mít kolem čtyř až šesti kilogramů, kocouři dosahují až na 10 kilogramů.

Výraznou vlastností těchto velkých mazlíků je přátelská povaha. Ragdoll vyjde opravdu téměř s každým a dokonce se říká, že nikdy nevytasí drápky. Hodí se tedy do rodiny s dětmi, avšak i přes jeho mírumilovnost je třeba poučit všechny členy rodiny, jak mají s kočkou manipulovat a jednat. Přeci jen to není plyšová hračka, i když se tak často chová. Nechá se totiž přenášet a nosit dle libosti. Ragdoll dobře vychází i s jinými domácími mazlíčky, a tak se nemusíte bát, že by šikanovala psíka nebo lovila králíčka. Pro takto idylickou sestavu je však nutné zvykat kočičku na ostatní zvířata od koťátka.

Údržba srsti? Radost!

Ragdoll

Ač se na první pohled může zdát, že srst této kočičky vyžaduje každodenní několikahodinovou péči, není tomu tak. Vyčesávání stačí jedenkrát týdně. Díky vlastnostem srsti, která nemá tendenci plstnatět, vypadá tato polodlouhosrstá kráska stále jako ze škatulky. Řekněme si, dámy, narovinu, která z nás by to nebrala?

Oči jako studánky

Ragdoll

Typickým plemenným znakem ragdollů jsou čistě modré velké oči, které musí okamžitě uhranout každého milovníka koček. Platí zde pravidlo, že čím tmavší odstín modré jejich oči mají, tím lépe. Ušlechtilý vzhled umocňuje i posazení zaoblených uší v dokonalé souměrnosti s velikostí hlavy a dobře tvarovaným čenichem.

Pokud vás popis tohoto plemene oslovil a plánujete se porozhlédnout po koťátku, určitě si s výběrem dejte záležet. Od kvalitního chovatele budete mít koťátko přesně podle vašich představ. Kočky bez průkazu původu nemusí mít tak úžasnou povahu, i když vzhledově se budou čistokrevné ragdollce podobat.

Autorský článek

Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie koček; vydavatel: Rebo; rok vydání: 2004; ISBN: 9788072343003

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock