Chlupáči, 3. 12. 2020

Foto: Shutterstock

Pes s tajemným a divokým vzhledem a překvapivě jemnou povahou. Pojďme se na tohoto vlčího potomka podívat zblízka! Jaký je tenhle mazlíček a bude vhodným společníkem i pro vás?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vlka v sobě nezapře

Saarloosův vlčák

Již na první pohled je jasné, jakými předky se pyšní saarlosův vlčák. Skutečně se jedná o křížence vlka se psem, konkrétně s německým ovčákem, jehož rysy dotvářejí ucelený vzhled této psí šelmy, ačkoliv nejsou tolik výrazné, jako ty vlčí. Saarlos má dlouhé končetiny, je štíhlé a lehké tělesné konstituce a má šikmé žluté oči, ze kterých přímo číší nespoutanost.

Tento chlupáč, ač vypadá nebezpečně, není agresivní. Naopak se jedná o velice plachého psa, který je milý ke své rodině, ale nedůvěřivý k cizím lidem. Často přilne k jedné osobě v domácnosti, má rád jednoho pána.

Vytrvalý běžec

Saarloosův vlčák

Saarlos není žádný pecivál. Jeho dlouhé nohy nasvědčují k tomu, že mu pohyb není cizí. Dokáže být velice rychlý, hbitý a hlavně vytrvalý. Proto potřebuje mnoho pohybu a životního prostoru. Dlouhé procházky jsou samozřejmostí, radost mu uděláte i společným během či jízdou na kole či koloběžce. Túry a výšlapy mohou být vaší společnou vášní.

V domácím prostředí je tento chlupáč klidný a spokojí se s místem i v menším bytě za předpokladu venkovního vyžití na procházkách, jistě ocení i zahradu u domečku. Tam však bude šťastný pouze v přítomnosti ostatních psů ze smečky nebo dvounohých kamarádů z rodiny, jelikož vyžaduje společnost a pozornost. Pro chov venku je stavěný, avšak celé dny o samotě by se zde nudil.

Zvláštní přístup

Saarloosův vlčák

Saarlosův ovčák má specifické potřeby, kterým nemusí naprostý začátečník porozumět, a tak se hodí spíš ke zkušenějšímu chovateli. Záleží přitom hlavně na přístupu majitele, a to v tom smyslu, že i zkušený výcvikář může udělat v případě saarlose více škody než užitku. Nejedná se totiž o psa určeného k naprosté poslušnosti, stoprocentnímu uposlechnutí a bezmezné důvěře k člověku.

Tento chlupáč je v jistém ohledu stále nezávislý a k lidem cítí přirozenou opatrnost a obezřetnost. Nechápe a nesnáší tvrdý výcvik, dril a nespravedlivé a hrubé zacházení. Namísto toho ocení trpělivý a chápavý přístup doplněný o odměny a pozitivní motivaci. Pokud toužíte po pejskovi, který „šlape jako hodinky“, raději pokukujte po čistokrevném německém nebo belgickém ovčákovi.

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock