Chlupáči, 27. 1. 2024

Foto: Vikafoto33 / Shutterstock

Samojeda poznáte podle huňatého bílého kožíšku, který svádí k pomazlení, což u tohoto chlupáče není vůbec problém. A navíc má přátelskou povahou. Pojďme se na něj podívat zblízka.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Veselý mazel

Samojed

Jedná se o společenského a kontaktního psa, který miluje společnost lidí a užívá si každé pohlazení. Díky své milé povaze se hodí i k dětem.

Nesmíte však zapomínat, že samojed není plyšák, i když tak vypadá. Jako každý živý tvor vyžaduje svůj prostor a klid, proto děti poučte, jak se mají k pejskovi chovat a dohlížejte na jejich hrátky,“ připomíná pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Se samojedem se opravdu nudit nebudete. Jeho rozkošný pohled, při kterém tento psík vypadá, jakoby se usmíval, vám zlepší každý den. Je tomu tak nejen díky jeho zvednutým koutkům a upřímným tmavým očím, ale také kvůli zmíněné povaze. Za negativum lze považovat to, že se tento mírumilovný tvor nehodí jakožto hlídač k domu. Případného zloděje by nejspíš s přivítal s otevřenou náručí.

Parťák do nepohody

Samojed

Tento chlupáč vám bude rád dělat společnost při nejrůznějších činnostech.

Užívá si společné aktivity jako procházky, výlety i válení v pohodlí domova a díky jeho původu je skvělým parťákem pro sportovce – můžete s ním chodit běhat, jezdit na kole, koloběžce či bruslích a ideálně v zimě na lyžích. Samojed totiž miluje chladné zimní počasí a rád si hraje ve sněhu. Naopak v létě mu může být nepříjemné horko, a tak bychom jej neměli zbytečně zatěžovat. Pravidelným pohybem a dávkou zábavy však nikdy nepohrdne. Hodí se i pro psí sporty jako agility nebo dogdancing,“ popisuje psí trenérka.

Božská srst

Samojed

Úžasný hustý kožich, který samojeda chrání před mrazem a dodává mu mohutný a roztomilý vzhled, vyžaduje taktéž náležitou péči. Každodenní pročesání je při pořízení tohoto mazlíka samozřejmostí, aby se mu v srsti netvořily cucky a chomáče. Je třeba počítat s chlupy po celé domácnosti.

I když je samojedova srst výbornou izolací, nehodí se tento chlupáč k celoročnímu pobytu venku. Má rád společnost lidí, a tak by sám na zahradě či dvorku strádal,“ uzavírá Lucie Šámalová.

Autorský článek

Lucie Šámalová je psí trenérka a odbornice na psí chování

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock