Shiba-inu je chytrý pejsek, který skoro neštěká

Chlupáči, 31. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Nastražená ouška, roztomilý kukuč, nadýchaná srst. To je shiba-inu. Vzhledem připomíná divokou lišku, povahou ale spíš kočku. Jaký je tento psí společník doopravdy?

Odvážný hrdina

Shiba-inu

Shiby jsou obecně velice sebevědomé a hrdé. Troufnou si do všeho jít po hlavě a nenechají se jen tak zastrašit. Původně byli tito chlupáči využíváni k lovu, což do jisté míry ovlivnilo jejich povahu. Neodradily je ani mnohem větší kořisti jako například jeleni. Mnohdy se dokonce postavili i proti medvědovi. Jsou velice oddaní své rodině, za kterou by položili život.

Samostatná jednotka

Pokud si plánujete pořídit pejska, který vás bude každý den radostně vítat, pronásledovat vás i na toaletu a neustále vyžadovat vaši pozornost, tak zrovna shiba není to, co hledáte. Jedná se totiž trochu o „vlky samotáře“. Shiby mají rády svůj klid a prostor. Právě díky této vlastnosti často společně s náladovostí připomínají kočky.

Tvrdohlavý, ale chytrý

Shiba-inu

Na poslušnost shiby příliš neužije. Rády se řídí podle vlastního úsudku, a tak často neuposlechnou povel od svého pána a jdou si raději po svém. Tudíž od nich žádné „psí kusy“ nečekejte, cvičení triků a povelů zrovna v oblibě nemají.

Může se na první pohled zdát, že když je pes neposlušný, tak je hloupý. To ale není pravda. Shiby jsou velice inteligentní a bystří psi.

Tichý společník

Shiba-inu

Tato rasa je výjimečná tím, že její zástupci téměř vůbec neštěkají. Jedná se tedy o velmi tiché plemeno, což ocení zejména sousedé.

Stále štěnětem

Shiba-inu je velice hravé plemeno. Hodí se k odrostlejším dětem, se kterými může provádět nejrůznější lumpárny. Musí mít však na hru náladu.

Čistotný mlsoun

Shiba-inu

Jestli si myslíte, že každý pes má pořád hlad a sní, na co přijde, tak vás shiby vyvedou z omylu. Jsou velice vybíravé a natrefit na správné krmivo může dát zabrat. Co vás ale potěší, je jejich čistotnost. Zřídka se uchýlí k ničení věcí v domácnosti nebo venčení uvnitř. Jejich srst má navíc výborné vlastnosti a v nepříznivém počasí se příliš neušpiní.

Věrný mazel

I když jsou shiby často náladové, samostatné a tvrdohlavé, stále umí zahrnout láskou celou rodinu. Ačkoliv na mazlení nemají vždy náladu, podobně jako kočky si tito chlupáči rádi přijdou pro pohlazení. Záleží také na povaze a přístupu ke každému jedinci.


Zobrazit diskuzi ke článku