Chlupáči, 30. 1. 2024

Foto: Sergio Photone / Shutterstock

Když se snoubí divokost s elegancí, vznikne něco úžasného. A to stejné platí i u sibiřské kočky - šelmy, která si zachovala svou nezávislost a krásu divokého zvířete, a přesto je oblíbeným mazlíčkem díky své milé povaze.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mazlík do každé rodiny

Sibiřská kočka

Sibiřská kočka je velice kontaktní a přátelská kočka, která dobře vychází jak s dětmi, tak i jinými domácími mazlíčky. Hodí se proto to domácnosti, kde se pořád něco děje a kde bude mít dostatek něčí pozornosti. Kamaráda jí může dělat i psí společník, většinou si kočička sjedná pořádek a určí pravidla sdílené domácnosti. Ideálním parťákem pro hry a rošťárny pro ni ale vždy bude jiná kočičí šelma, která jí bude dělat společnost, i když nebudou dvounozí členové rodiny doma. Sibiřská kočka je totiž velice fixovaná na své pány a samotu snáší podobně špatně jako psí chlupáči. Rozhodně se nehodí k celodennímu odložení v bytě, kdy jsou majitelé celý den v práci. V takovém případě by kočička velice strádala.

Díky své přítulné a citlivé povaze tato šelmička pozná, pokud se ve vašem životě něco děje. Jakýkoliv náznak smutnu sibiřská kočka vycítí a bude se vás snažit utěšit a rozveselit. No není úžasná?

Divoký vzhled

Sibiřská kočka

Pokud jste příznivci přírodní divoké krásy, je sibiřská kočka ideální kandidátkou na vašeho vysněného mazlíka. Při prvním pohledu na sibiřskou kočku byste nevěřili, že se jedná o přítulné plemeno kočky, které si užívá lidskou společnost. Vypadá totiž jako pravá divoška z nehostinných krajin. Její srst je polodlouhá, velice hustá a má zvláštní schopnosti. Skládá se totiž z hřejivé podsady a vodoodpudivé vrchní vrstvy, která šelmu chrání před vlhkem a zároveň není sibiřance zima ani ve větších mrazech. Srst se přizpůsobuje klimatickým změnám, a tak je odlišná v létě i v zimě. Zimní srst je hustší a delší a tvoří kočičce bohatý límec kolem krku, srst má i na nohách mezi polštářky. Na léto tato šelma líná, a tak se neobejdete bez kartáče na vyčesávání. Během roku je však péče o srst velice nenáročná, česat kočičku postačí jen jednou do týdne.

Miluje pohyb

Sibiřská kočka

Tato šelma nepohrdne odpočinkem na vyhřátém klíně u rodinného krbu, ale ocení i možnost prozkoumání okolí a zaskotačení. Sibiřská kočka ráda loví, a tak je pro ni hra doslova vášní. Je zdatná ve šplhání i běhání, dokonce má oproti jiným kočkám v oblibě i plavání. Voda je pro ni lákadlo. Pokud si chcete sibiřskou kočičku udělat šťastnou, dopřejte jí bezpečný výběh s dostatkem hraček, prolézaček a škrabadel, v létě si pak můžete užívat pohled na rozvernou šelmu u kočičího bazénku. Takový pohled se poštěstí jen málokomu!

Autorský článek

Další info: 10 facts about Siberian cats, the most cold-resistant domesticated feline; Siberian Cat Breed Information; Siberian Cat: Cat Breed Profile

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock