Chlupáči, 25. 8. 2023

Foto: Al_Er / Shutterstock

Černí psi, kteří svým vzezřením a výrazem často připomínají lišku, to jsou šiperky. Původně plemeno, které hlídalo stáda a lovilo hlodavce, dnes ideální společník do aktivní rodiny s dětmi.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Šiperky patří ke psům, kteří mají energie na rozdávání. Navíc jsou velmi chytré, a tak se s nimi rozhodně nebudete nudit.

Malí čiperové

Šiperka

Šiperka je velmi aktivní plemeno, které potřebuje řádně unavit tělo i hlavu. Pokud uvažujete o chlupáčovi, se kterým byste se mohli věnovat některému ze psích sportů, se šiperkou určitě nesáhnete vedle. Dokonce se čím dál častěji využívá i pro canisterapeutický výcvik,“ říká pro MůjChlupáč.cz psí trenérka Lucie Šámalová.

Jak dodává, s tréninkem nemá šiperka problém – povely chápe velmi snadno, ale jakmile se začne nudit, může se stát, že ztratí pozornost. I proto se hodí spíše k  pokročilým chovatelům s trochou přirozené autority, ale zároveň spoustou trpělivosti, kteří zvládnou šiperčin temperament.

Křikem a tresty u šiperky ničeho nedosáhnete, naopak můžete nadělat více škody než užitku. Nicméně přirozená touha šiperky potěšit svého majitele a silná oddanost výcvik určitě usnadňuje,“ podotýká Lucie Šámalová.

Rodinný psík

Šiperka

Šiperka patří ke psům, kteří nemají problém vyjít s dětmi. Naopak – tvoří spolu velmi dobrý tým. Jsou velmi hravé a s dětmi většinou neztrácí trpělivost, jako tomu občas bývá u jiných plemen. „I tak je děti nutné poučit, jak se k psovi chovat, aby mu třeba omylem neublížili,“ radí odbornice. „Nicméně počítejte s tím, že se z nich stanou nejlepší kamarádi, kteří budou společně vymýšlet jednu skopičinu za druhou.

Šiperka určitě uvítá domov v aktivní rodině – miluje totiž pohyb, a tak vám bude nadšeně dělat společníka na výletech. Vyžaduje někoho, kdo využije její potenciál. Nudu vysloveně nesnáší a svou nespokojenost dá rázně najevo.

Tito malí černí psíci jsou své rodině velmi oddaní, k cizím lidem však bývají hlavně zpočátku nedůvěřiví. „Zajímavým rysem šiperek je, že jsou poměrně majetnické a o svou rodinu se nerady dělí. Ne vždycky dobře snáší příchod dalšího zvířecího člena,“ varuje Lucie Šámalová. Důsledná socializace je nutná i ve vztahu k cizím psům, občas se totiž šiperka rozhodne se štěkotem vyrazit i na mnohem většího hafana.

Malý velký lovec

Šiperka

Šiperka patří obecně k dlouhověkým psím plemenům, průměrně se dožívá 15 let. Hravost si přitom uchovává do vysokého věku.

Vhodná je především do bytu (při dostatečném vyžití). Ocení i domek se zahrádkou a přístupem dovnitř, určitě není vhodná do kotce. Vzhledem k tomu, že šiperky rády loví drobné hlodavce nebo krtky, může se stát, že vám zahradu v rámci svých loveckých pokusů „přehrabe“.

Zdroj: Martin Říha: Plemena psů; nakladatelství Rubico; rok vydání: 2009; ISBN: 9788073461058 / Lucie Šámalová je odbornice na psí chování a psí trenérka

Autor článku: Petra Chmelová; Foto: Shutterstock