Skotský teriér je malý neposeda, který má rád svou nezávislost

Chlupáči, 13. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Vypadá jako malý čertík, co mu z očí koukají rošťárny, ale ve skutečnosti je skotský teriér veselý andílek. Teriéra v sobě však nezapře. Čím vás může překvapit?

Oddaný, ale tvrdohlavý

Skotský teriér

Skotský teriér má svou hrdost, což je vidět na první pohled díky jeho zpříma nošené hlavě a ocásku. Svou nezávislost a velké ego dává najevo většinou pouze navenek, a tak je k cizím lidem rezervovaný a umí se chovat jako netykavka. Naopak svou rodinu miluje, ale dává to najevo vlastním způsobem. Jedná se o inteligentního psa, který si umí postavit hlavu, zároveň se rychle naučí nové psí kusy a bude vám rád dělat radost.

Malý neposeda

Skotský teriér

Ačkoliv má tento chlupáč velice krátké nožky, nejedná se o žádného líného povaleče. Přeci jen je řeč o teriérovi, který potřebuje vědět o všem, co se kde šustne. Rád má přehled nad situací a miluje zkoumání okolí, rošťačení a hrátky. Vyžaduje poměrně dost fyzické aktivity, a tak vám bude rád dělat doprovod na pravidelných kratších, i těch výletových delších procházkách. Radost mu uděláte i zapojením do nějakého psího sportu – například v agility vás překvapí, jak umí být tento malý chlupáč rychlý a hbitý. Vám pak bude dělat radost nejen jeho spokojený pohled po naplněném dni, ale třeba i nějaký ten pohár.

Kromě fyzické aktivity potřebuje tento rarášek i psychické vybití, aby zaměstnal svou chytrou hlavinku. K tomu může posloužit nejen trénování nových povelů a psích kusů, ale také hry, kde zúročí svůj zápal, a to například při hledání pamlsků v čmuchacím koberečku nebo v nějakém důmyslném psím hlavolamu.

Roztomilý hlídač

Skotský teriér

Jak již bylo zmíněno, skotský teriér si příliš nelibuje v kontaktu s cizími lidmi. Zachovává si tak svou hrdost a zároveň cizím lidem nedůvěřuje, jen stěží si ho získáte jedním piškotem. Právě z toho důvodu se jedná o zdatného hlídače, který má jasné poslání chránit svoji rodinu. Může to však vypadat legračně, a to zejména kvůli jeho velikosti. V kohoutku má totiž přibližně 25 centimetrů. Jeho odhodlání však vydá za velkého hafana! Když už zloděje neomezí v pohybu, alespoň jej efektivně ohlásí svým štěkotem.


Zobrazit diskuzi ke článku