Chlupáči, 5. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Impozantní pes s líbivými liniemi a ušlechtilým výrazem. Sloughi neboli arabský chrt, je pes okouzlujícího vzezření, ale poněkud komplikované povahy. Pro ty, kteří vědí, co od tohoto psího krasavce očekávat, je sloughi nenahraditelný přítel. Pojďme se společně podívat, jaký tedy je.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jedním slovem elegantní

Sloughi

Jelikož se jedná o chrta, je zřejmé, že jeho postava nebude zavalitá ani těžkopádná. Naopak má sloughi velice elegantní křivky – hluboký hrudník, tenký pas a dlouhé nohy. To z něj dělá opravdového psího modela. Srst má krátkou, hladkou a přilehlou, a tak působí sametovým dojmem, na dotek je hedvábně heboučká.

Lovec a sportovec

Sloughi

Sloughi je velice aktivní chlupáč a stejně jako ostatní chrti, i on potřebuje dostatek pohybu. Krátké procházky kolem bloku nejsou nic pro něj – rád se totiž prohání volně po okolí, skotačí s ostatními psy nebo chodí běhat s páníčkem.

I když jej pohyb v přírodě baví, je nutné myslet na jeho bezpečnost i bezpečnost ostatních zvířat. Svoje lovecké touhy totiž sloughi jen těžko zapře, a tak neváhá vyrazit za zvěří. Z tohoto důvodu je potřeba mít pejska vždy pod kontrolou nebo jej vodit na vodítku.

S arabským chrtem se můžete věnovat nejen běžným sportům, ale i těm psím. Vynikat bude zejména v coursingu, kde zúročí nejen svou rychlost a hbitost, ale také výše zmíněné lovecké pudy.

Citlivý a nezávislý

Sloughi

Tento chrt má povahu tak trošku jako kočka. Miluje svoji rodinu, umí být něžný k dětem, loajální k pánům, ale občas si umí postavit hlavu a jednat podle vlastního uvážení. Nejedná se o vlezlého psa, který by vás zahrnoval pusinkami celý den, zároveň to však neznamená, že by nevyhledával lidskou společnost. Naopak tento hafan potřebuje náležitou pozornost a ocení lidskou přítomnost a kontakt. Nemá rád samotu a nudu.

Co se týče výchovy a výcviku, nemůžete od tohoto chlupáče očekávat naprostou poslušnost a disciplínu. Vyžaduje trpělivý přístup a pochopení od zkušenějších chovatelů, kteří znají chrtí povahu. Potřebuje laskavou ruku a pochopení, nesnáší dril a tresty.

Autorský článek

Vice info: American Kennel Club; Esther Verhoef – Verhallen: Velká encyklopedie psů; vydavatelství Rebo; rok vydání: 2002; ISBN: 8072340727

Štítky: psí plemena

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock