Chlupáči, 7. 9. 2023

Foto: Linas T / Shutterstock

Svalnatý velký pes se silnými čelistmi a neobyčejnou povahou. Umí být klidný a vyrovnaný, ale v mžiku vás překvapí svou odhodlaností a bleskurychlými reakcemi. Je samostatný a rád jedná podle svého. Nehodí se do rukou nezkušených pejskařů, kteří nevědí, co od tohoto medvěda čekat a jak s ním pracovat.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mohutný chlupáč

Středoasijský pastevecký pes

Jak již bylo naznačeno v úvodu, středoasiat není pes do kapsy. Jeho silná kostra, mohutné svalnaté tělo a huňatý kožich z něj dělá opravdového macka. Široký krk a velká hlava vyvolává respekt. Již při pohledu na tohoto chlupáče si většina zlodějů či nevítaných hostů rozmyslí vstup na váš pozemek.

Nezávislý a neohrožený

Středoasijský pastevecký pes

Pokud hledáte psa s neoblomnou důvěrou a poslušností, nejspíš pro vás nebude středoasijský pastevecký pes nejlepší volba. Nejedná se o chlupáče, co by plnil rozkazy bez rozmyslu pouze s vidinou odměny. Vše si náležitě promyslí a zváží všechny možnosti. Potřebuje proto zvláštní přístup při výchově a výcviku – důležité je pochopení a trpělivost. Rozhodně se nehodí do rukou nevyrovnaného člověka, který jej chce mít pouze jako chloubu nebo v horším případě jako zbraň. Tento hafan má pro strach uděláno a jen tak něco jej nerozhodí.

Zdatný hlídač a obranář

Středoasijský pastevecký pes

Právě zmíněná neohroženost dělá ze středoasiata ideálního psa ke střežení objektů a pozemků. Navíc má tento chlupáč vrozenou nedůvěřivost k cizím lidem a umí být v určitých situacích i náležitě ostrý. Obrany mu jdou jedna radost, na nepřítele útočí bez většího navádění a pobízení. Stejně tak i hlídání mu jde přirozeně samo, a to i z toho důvodu, že chrání svou rodinu, kterou miluje. Má kladný vztah k dětem a umí k nim být velice něžný a milý, ovšem je potřeba mít jejich hrátky vždy pod kontrolou.

Nenáročný hafan

Středoasijský pastevecký pes

Středoasiat je pes, který se ničeho nezalekne. Nerozhodí jej ani nepříznivé povětrnostní podmínky, zvládá horka i třeskuté zimy, a to díky jeho huňatého kožichu s podsadou. Může tak být celoročně chován venku, ovšem přístřeší v podobě zateplené boudy by mělo být samozřejmostí. V létě potřebuje stín a v zimě závětří. Kromě občasného vykartáčování nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

Autor článku: Aneta Hladíková