Chlupáči, 9. 10. 2023

Foto: Vera Reva / Shutterstock

Nepříliš známý psík menšího vzrůstu, který vás okouzlí svou roztomilou houpavou chůzí a veselou povahou. Jaký sussex španěl je a pro koho se hodí?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Malý nebojsa

Sussex španěl

Ačkoliv tento španěl dorůstá do výšky kolem 40 centimetrů, rozhodně netrpí komplexem malých psů. Není přehnaně citlivý ani bojácný, nerad vyvolává potyčky a necítí se dobře v konfliktu. Má však velkou kuráž a nebojí se jít do všeho po hlavě. Jeho odhodlanost mu vynahradí i to, že není příliš rychlý a hbitý – neváhá se vrhnout do křoví a prodírat se mezi ostrými trny. Ke své velikosti je sussex španěl i překvapivě silný. Má pevnou kostru, hluboký hrudník a široký hřbet, vážit může až 23 kilogramů.

Hlasitý lovec

Jelikož byl sussex španěl dříve využíván jako lovecký pes, jeho lovecké pudy mohou být občas silnější než váš povel. I když je tento chlupáč snadno vycvičitelný díky své vysoké inteligenci, často se u něj projevuje tvrdohlavost, která může zkomplikovat výchovu i výcvik, a tak často bývá problém právě u přivolávání psíka od stopy, kdy jej pohltí lovecká vášeň. V ostatních ohledech je sussex španěl vzorným učněm, rád je středem pozornosti, a tak s chutí plní různé povely. Díky včasné socializaci může dobře vycházet i s kočkami.

I přes to, že sussex španěl hojně štěká, není dobrým hlídačem. Miluje totiž lidskou pozornost, a tak s radostí přivítá i nezvaného hosta. Jako alarm však poslouží dobře – není zbytečně uštěkaný, ale když k tomu má důvod, nebojí se ozvat. Hlas má velice výrazný a vysoký.

Milovník lidí i přírody

Sussex španěl

Pokud hledáte chlupáče, který s vámi s radostí vyrazí na procházku či dokonce túru přírodou, může být sussex španěl ta správná volba. Tento psík miluje pobyt v lese, rád se proběhne po louce nebo pozná nová zákoutí údolí řeky. Zároveň nepohrdne městským stylem života, kdy na procházce potkáte mnoho dalších pejskařů a lidí, kteří vašemu mazlíkovi poskytnou obdiv a pohlazení. To si sussex španěl umí náležitě užívat. Stejně tak miluje dovádění s dětmi, je o poznání hravější než jiní španělové.

Věrný společník

Sussex španěl

I když má tento malý lovec v lásce pohyb a přírodu, rozhodně nepohrdne klidným odpočinkem ve vaší blízkosti. Vaši přítomnost si bude užívat plnými doušky, není totiž rád o samotě. Proto se nehodí k celodennímu odložení na dvorku či v kotci, kde by velice strádal a trápil se. Lásku dokáže projevovat i žárlivostí, což poznáte zejména při hlazení cizího chlupáče. Sussex španěl by vás měl nejraději jenom pro sebe!

Autorský článek / Sussex Spaniel – Dog Breeds / Sussex Spaniel Association

Autor článku: Aneta Hladíková; Foto: Shutterstock