Sussex španěl miluje lidi a procházky v přírodě

Chlupáči, 1. 3. 2021

Foto: Shutterstock

Nepříliš známý psík menšího vzrůstu, který vás okouzlí svou roztomilou houpavou chůzí a veselou povahou. Jaký sussex španěl je a pro koho se hodí?

Malý nebojsa

Sussex španěl

Ačkoliv tento španěl dorůstá do výšky kolem 40 centimetrů, rozhodně netrpí komplexem malých psů. Není přehnaně citlivý ani bojácný, nerad vyvolává potyčky a necítí se dobře v konfliktu. Má však velkou kuráž a nebojí se jít do všeho po hlavě. Jeho odhodlanost mu vynahradí i to, že není příliš rychlý a hbitý – neváhá se vrhnout do křoví a prodírat se mezi ostrými trny. Ke své velikosti je sussex španěl i překvapivě silný. Má pevnou kostru, hluboký hrudník a široký hřbet, vážit může až 23 kilogramů.

Hlasitý lovec

Jelikož byl sussex španěl dříve využíván jako lovecký pes, jeho lovecké pudy mohou být občas silnější než váš povel. I když je tento chlupáč snadno vycvičitelný díky své vysoké inteligenci, často se u něj projevuje tvrdohlavost, která může zkomplikovat výchovu i výcvik, a tak často bývá problém právě u přivolávání psíka od stopy, kdy jej pohltí lovecká vášeň. V ostatních ohledech je sussex španěl vzorným učněm, rád je středem pozornosti, a tak s chutí plní různé povely. Díky včasné socializaci může dobře vycházet i s kočkami.

I přes to, že sussex španěl hojně štěká, není dobrým hlídačem. Miluje totiž lidskou pozornost, a tak s radostí přivítá i nezvaného hosta. Jako alarm však poslouží dobře – není zbytečně uštěkaný, ale když k tomu má důvod, nebojí se ozvat. Hlas má velice výrazný a vysoký.

Milovník lidí i přírody

Sussex španěl

Pokud hledáte chlupáče, který s vámi s radostí vyrazí na procházku či dokonce túru přírodou, může být sussex španěl ta správná volba. Tento psík miluje pobyt v lese, rád se proběhne po louce nebo pozná nová zákoutí údolí řeky. Zároveň nepohrdne městským stylem života, kdy na procházce potkáte mnoho dalších pejskařů a lidí, kteří vašemu mazlíkovi poskytnou obdiv a pohlazení. To si sussex španěl umí náležitě užívat. Stejně tak miluje dovádění s dětmi, je o poznání hravější než jiní španělové.

Věrný společník

Sussex španěl

I když má tento malý lovec v lásce pohyb a přírodu, rozhodně nepohrdne klidným odpočinkem ve vaší blízkosti. Vaši přítomnost si bude užívat plnými doušky, není totiž rád o samotě. Proto se nehodí k celodennímu odložení na dvorku či v kotci, kde by velice strádal a trápil se. Lásku dokáže projevovat i žárlivostí, což poznáte zejména při hlazení cizího chlupáče. Sussex španěl by vás měl nejraději jenom pro sebe!


Zobrazit diskuzi ke článku